SŁOWNIK MEDYCYNY NATURALNEJ

Tu zapoznasz się z różnymi terminami z zakresu medycyny naturalnej, kosmetyki, fitnessu, zdrowia, dietetyki, parapsychologii i z innych tematów.
Jesteś tutaj: Główna> O firmie> Słownik

SŁOWNIK MEDYCYNY NATURALNEJ i nie tylko



A
Logo firmy Astro Salus Agrilloterapia Akupresura Akupunktura Apitoksynoterapia Apiterapia Aromatoterapia Arteterapia

B Balneoterapia Bańki Bioelektronika Bioenergoterapia Biofeedback Biorytmy Bursztyn

C Callanetics Chemoterapia Chińska medycyna Chiropraktyka Cholesterol Choreoterapia Choroba Choroby cywilizacyjne Chromoterapia Chronoterapeutyka CRO Czynniki ryzyka

D Dieta Dystres Dietoterapia

E Elektroakupunktura Elektroterapia Emocje Endorfina Ergoterapia Etiologia Eustres Eutonia

F Faith healing Farmakopunktura Farmakoterapia Fizykoterapia Fotochemoterapia

G Genetotrofia Geriatria Gerontologia Gimnastyka GLA Gorączka

H Harmonia Hartowanie ciała Heliobiologia Hemoterapia Heterostaza Higiena Hipnoterapia Hipnologia Hipnoza Hipokinezja Holizm Homeopatia Homeostaza Hormony Hydropunktura

I Immunologia Irydodiagnostyka Irydologia Izometryczne ćwiczenia

J Jacobsona technika relaksacji Jad pszczeli Joga Jogging Jon

K Kaloria Kamienie szlachetne Kanały energetyczne Kariologia Katalepsja Katapleksja Kinezyterapia Kit pszczeli Klawipunktura Klimatoterapia Know your body Kompleksy Kontemplacja Koproterapia Krioterapia Kulturystyka Kurzajki Kwasy tłuszczowe Kwiatoterapia

L Laseropunktura Lekomania Leptony Letarg Lęk LF (Life Field)" Lowena terapia bioenergetyczna Ludoterapia

M Magnetoterapia Magnetowidowa konfrontacyjna terapia Magnez Makrobiotyka Makroelementy Mania Masaż Maxwella Maltza technika autosugestii Mechanoterapia Medycyna Medycyna naturalna Medytacja Mesmeryzm Mikroelementy Miód Mleczko pszczele Motywacja Mudry Mumio Muzykoterapia

N Nafta Nagrania synchro Nakładanie rąk Nasiadówka Natrysk Nerwice Nerwoból Neurofizjologia Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT

O Oddech relaksujący Oddychanie Odnowa biologiczna Odporność organizmu Ogólny zespół przystosowania Olśnienie Ontogeneza Optymista Osobowość Otyłość

P Palming Panaceum Paracelsus Parówki Patologia Percepcja Pesymista Pierzga Piołun Placebo Płaszcz hiszpański Polarity Prana Pranajama Pranoterapia Prądy czynnościowe Proces zdrowego rozwoju Promieniowanie Promieniowanie jonizujące Prostacyklina Przeciwciała Przemiana materii Przyżeganie Psychestezja Psychodrama Psychofizjologia Psychoimmunologia Psychologia Psychoneuroimmunologia Psychopatia Psychosomatyka Psychoterapia Pyłek pszczeli

Q Qi

R Reanimacja Rebirthing Receptory Refleksoterapia Regeneracja Rehabilitacja Reiki Rekreacja fizyczna Relaks Rewitalizacja Rolfing Ruch

S Schultza trening autogenny Sekrecja Shiatsu Socjodrama Socjoterapia Sprzężenie zwrotne Stres Stresor Streching Subterranoterapia Sugestia Sugestoterapia Synergia Szczepionka

Ś Ślina Światłolecznictwo

T Tai chi Talassoterapia Telebioenergoterapia Telehipnoza Telepsychoterapia Terapia przez sztukę Termoterapia Tętno Transplantacja Trening Tybetańska medycyna

U Urynoterapia

W Wegetarianizm Wegetoterapia WHO Wibrogimnastyka Witalizm Wodolecznictwo

Y Yin-Yang

Z Zaburzenia osobowości Zaburzenia psychosomatyczne Ziołolecznictwo Znachorstwo

Ż Żyła wodna

Agrilloterapia

To w ścisłym znaczeniu tego słowa - leczenie ziemią. Terapia ta jest stosowana z użyciem leczniczych glinek. Zanim glinkę się zastosuje wewnętrznie, wypraża się ją. Zastosowanie na skórę nie wymaga wyprażania.
Wewnętrznie glinkę stosuje się w chorobie wrzodowej żołądka - po pół łyżeczki wyprażonej glinki przed jedzeniem. Kuracja trwa cztery tygodnie.
Zimne okłady z glinki stosuje się w stanach zapalnych skóry. Ciepłe w chorobach narządów wewnętrznych - nerek, wątroby, pęcherza moczowego, stawów.
Glinek powszechnie używa się też w kosmetyce w celach pielęgnacyjnych.
Do góry

Akupresura

To masaż specjalnych punktów, które znajdują się na meridianach - kanałach energetycznych. Odblokowuje on i normalizuje przepływ energii, którego zaburzenia są przyczyną występowania różnych chorób.
Masaż można wykonywać okrężnie lub metodą uciskową.
Metoda ta wywodzi się z medycyny chińskiej. Ma zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Jej działanie jest potwierdzone naukowo, między innymi przez lekarzy amerykańskich z Hartford Hospital.
Do góry

Akupunktura

Metoda polegająca na nakłuwaniu specjalnymi igłami punktów energetycznych znajdujących się na kanałach energetycznych (meridianach). Ma przywracać odpowiedni przepływ energii w tych kanałach, co sprzyja usuwaniu przyczyn chorób.
Istnieją filmy dokumentalne (np. naukowców niemieckich), które potwierdzają, że akupunktura nie jest związana z efektem placebo, gdyż oddziałuje także na zwierzęta, których nie można zasugerować.
Warto też wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała akupunkturę za jedną z form leczenia podstawowego.
Do góry

Apitoksynoterapia

To leczenie przy pomocy jadu pszczelego.
Do góry

Agrilloterapia

Apiterapia/apitoterapia to leczenie produktami pszczelimi.
Produkty pszczele to:
miód,
pyłek kwiatowy,
pierzga,
kit pszczeli (propolis),
mleczko pszczele,
jad pszczeli.
Do góry

Aromaterapia

To metoda polegająca na użyciu w celach terapeutycznych olejków eterycznych o działaniu leczniczym lub kosmetycznym. Olejki te zwykle stosuje się w formie inhalacji. Rzadko i tylko pod kierunkiem aromaterapeuty jest dopuszczalne zastosowanie wewnętrzne.
Przykładem zastosowania wewnętrznego jest znany od lat syrop na kaszel dla dzieci Pini. Tu zastosowano olejek sosnowy.
Aromaterapia jest stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale także w kosmetyce - np. w salonach odnowy biologicznej, do produkcji preparatów kosmetycznych lub perfum.
Do góry

Arteterapia

To leczenie przy pomocy sztuki. Wyróżnia się następujące formy arteterapii:
Teatroterapia/dramatoterapia - leczenie za pomocą terapeutycznych przedstawień teatralnych - oglądanych przez pacjenta lub odgrywanych przez niego, także z innymi pacjentami albo samodzielnie,
Biblioterapia - terapia poprzez czytanie książek,
Muzykoterapia - forma leczenia poprzez słuchanie odpowiedniej muzyki, zwykle klasycznej lub relaksacyjnej,
Choreoterapia - terapia tańcem,
Plastykoterapia - tu poprawa zdrowia następuje poprzez zastosowania metod plastycznych takich, jak malarstwo, rysunek i rzeźbiarstwo.
Do góry

Balneoterapia

Metoda lecznicza, która polega na wykorzystaniu właściwości wód mineralnych. W analizie tych właściwości jest brany pod uwagę skład chemiczny wody oraz jej temperatura.
Wodę stosuje się zewnętrznie - np. W postaci okładów, płukań, przemywań, kąpieli, masaży wodnych itp, w postaci inhalacji oraz do picia.
Częścią balneoterapii jest peloidoterapia, w której stosuje się borowiny, lecznicze glinki itp.
Balneoterapia była niegdyś częścią medycyny naturalnej. Obecnie stosuje się ją również w medycynie akademickiej w fizykoterapii oraz fizjoterapii.
Metody balneoterapii stosuje się także w kosmetyce i salonach odnowy biologicznej.
Do góry

Bańki

To zabieg, który polega na umieszczeniu specjalnych i wcześniej ogrzanych płomieniem, oczyszczonych i osuszonych baniek szklanych na odpowiednich punktach na ciele człowieka. Skórę, do której przykłada się bańki przed ich postawieniem delikatnie masujemy i natłuszczamy.
Podczas tego zabiegu następuje zasysanie skóry w wyniku podciśnienia.
Baniek stawia się jednokrotnie zwykle ok. 20-30. Zabieg trwa zwykle ok. 20 minut.
Metodę tę stosuje się w przeziębieniach, chorobach dróg oddechowych i nerwobólach.
Do góry

Bioelektronika

Koncepcja dotycząca problematyki energii życia. Jej współtwórcą jest naukowiec profesor Włodzimierz Sedlak.
Do góry

Bioenergoterapia

Leczenie bioenergią.
Wyróżniamy wiele rodzajów bioenergoterapii:
Różne postacie bioterapii europejskiej - mesmeryzm,
Bioenergoterapie wschodni, np, Reiki oraz uzdrawianie praniczne,
Polarity.
Stosowane są różnego rodzaju energie, np:
Reiki,
prany,
własna energia życiowa,
pole elektromagnetyczne.
Działanie bioenergii jest potwierdzone naukowo już od kilkudziesięciu lat (bioterapia tradycyjna europejska) - także na zwierzętach, a wiec nie jest to efekt placebo.
Udowodnione naukowo jest także działanie bioterapii Reiki. Reiki jest stosowana np. w szpitalach amerykańskich (np. w Hartford Hospital).
Do góry

Biofeedback

Czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. Termin wprowadzony przez N. Wienera w cybernetyce, J. Kamly'ego w medycynie. Oznacza możliwość wyczuwania organów ciała oraz wpływania na ich funkcjonowanie.
Wpływ ten ułatwiają różnego rodzaju urządzenia albo praca własna nad sobą w postaci medytacji.
Do góry

Biorytmy

Rytmy biologiczne.
Do góry

Bursztyn

Skamieniała żywica drzew. Nalewka z bursztynu działa leczniczo w przypadku przeziębień, nerwobólów i w nerwicy serca. Stosuje się ją w postaci nacierań lub wewnętrznie - 5-10 kropli na pół szklanki wody. Jak ją wykonać? Zalej 5 deko bursztynu połową litra spirytusu. Odstaw w ciemne miejsce na 10 dni. Twoja nalewka po tym czasie jest gotowa.
Do góry

Callanetics

Opracowany przez amerykankę Callan Pinckney zestaw ćwiczeń poprawiających sylwetkę. Obejmuje 30 rodzajów ćwiczeń, które wykonuje się w ciągu godziny.
Autorka metody twierdzi, że wystarczy stosować callanetics dwa razy w tygodniu, aby uzyskać pozytywne rezultaty.
Do góry

Chemoterapia

Leczenie substancjami chemicznymi.
Do góry

Chińska medycyna

Jest to znany od czasów starożytnych i rozbudowany system naturalnej profilaktyki i leczenia. Niegdyś lekarzowi medycyny chińskiej płacono, dopóki było się zdrowym.
Lekarz medycyny chińskiej podejmuje szczegółowy wywiad ze swoim pacjentem. Pyta o dietę, ruch, warunki otoczenia, styl życia, przeżywane emocje itp. Sprawdza kolory i zapachy ust, skóry, postawę ciała, przebieg energii w kanałach energetycznych (meridianach).
Medycyna chińska obejmuje:
terapię ruchem,
odpowiednią dietę i właściwe przygotowanie pożywienia,
masaże,
stosowanie specyfików naturalnych,
dbałość o stany psychiczne,
odpowiednie kształtowanie otoczenia.
W medycynie chińskiej ważna jest teoria energii Yin i Yang, meridianów (kanałów energetycznych i punktów na nich) oraz energii natury, które symbolicznie określane są jako:
drzewo,
ogień,
woda,
metal,
ziemia.
Ponadto znaczenie lecznicze przypisuje się nie tylko substancjom, ale i smakom. Wyróżnia się smaki:
gorzki,
słony,
słodki,
gorzki.
Do góry

Chiropraktyka

Chiropraktyka (kręgarstwo, terapia manualna, osteopraktyka) to leczenie uciskiem i masażem chorób układu kostnego.
Do góry

Cholesterol

To substancja tłuszczowa niezbędna do budowy komórek organizmu, wytwarzania żółci oraz niektórych hormonów.
Nadmiar cholesterolu jest szkodliwy dla zdrowia.
Do góry

Choreoterapia

Leczenie tańcem. To część arteterapii.
Do góry

Choroba

Reakcja organizmu na działanie czynnika chorobotwórczego.
Obecnie uznaje się, że olbrzymi wpływ na pojawianie się chorób mają następujące czynniki:
nieodpowiednia dieta,
niedobór ruchu,
nieumiejętność radzenia sobie ze stresem,
szkodliwe czynniki środowiskowe.
Niektórzy naukowcy uważają, że stres jest przyczyną wszystkich chorób, gdyż nie niwelowany upośledza czynność układu odpornościowego.
Do góry

Choroby cywilizacyjne

Wśród nich wyróżnia się:
nowotwory,
choroby układu krwionośnego i serca,
otyłość.
Do góry

Chromoterapia

Czyli inaczej koloroterapia. W tym rodzaju terapii wykorzystuje się lecznicze właściwości koloru - także w postaci stosowania kolorowych lamp.
Do góry

Chronoterapeutyka

Określa, jaki czas jest najbardziej stosowny do danej formy leczenia. Jest związana z wewnętrznym zegarem biologicznym.
Biochronologię organizmu wykorzystuje się także w nowoczesnej kosmetyce, aby zwiększyć skuteczność działania preparatów kosmetycznych.
Do góry

CRO

Centralne Rezerwy Organizmu (CRO) - koncepcja związana z praktyką zdrowego życia opracowana przez T. Maziarczyka. Wg. tej teorii w każdym organizmie są utajone rezerwy, które można uruchomić, aby zwiększyć szanse na wyzdrowienie oraz na dłuższe życie.
Aby pomóc sobie wykorzystać te rezerwy, należy stosować zdrową dietę, odpowiednią dawkę ruchu, hartować organizm oraz opanowywać stres.
Do góry

Czynniki ryzyka

Czynniki sprzyjające występowaniu chorób. Są to na przykład:
stres,
otyłość,
niewłaściwa dieta,
brak ruchu,
palenie tytoniu,
zażywanie narkotyków,
nadużywanie alkoholu,
szkodliwe czynniki środowiskowe.
Do góry

Dieta

Sposób żywienia indywidualnie dostosowany do stanu i wymagań organizmu chorego albo znajdującego się w szczególnych warunkach. Szczególnymi warunkami są np. ciąża albo uprawianie sportu wyczynowo.
Do góry

Dietoterapia

Leczenie za pomocą odpowiednio dobranej diety.
Niegdyś dietoterapia była charakterystyczna tylko dla medycyny naturalnej. Dziś stanowi także część medycyny akademickiej.
Do góry

Elektroakupunktura

Metoda akupunktury, w której stosuje się stymulację prądem elektrycznym przepuszczanym przez specjalne igły wkłute w punkty znajdujące się na meridianach (kanałach energetycznych).
Do góry

Elektroterapia

Polega na zastosowaniu prądu elektrycznego zmiennego lub stałego w leczeniu. Do takich metod należą np. galwan, jonoforeza, elektrostymulacja, elektrowstrząsy, elektroakupunktura itp.
Do góry

Emocje

Uczucia, np. gniew, strach, miłość, radości. Mogą być wywołane bodźcami zewnętrznymi (np. różne zdarzenia, warunki atmosferyczne itp._ lub wewnętrznymi (przemyślenia, wspomnienia itp.).
Emocje są odczuwane przede jako stan psychiczny, ale silnie wpływają na fizjologię organizmu, w szczególności na układ nerwowy, ale także hormonalny oraz odpornościowy.
Do góry

Endorfina

Endogenna morfina wydzielana przez przysadkę mózgową. Ma bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto poprawia nastrój i stymuluje układ odpornościowy (zwłaszcza beta-endorfina).
Wzmożone wydzielanie endorfin następuje dzięki uprawianiu sportu, udanego seksu oraz przeżywania uczucia miłości.
Do góry

Ergoterapia

Leczenie pracą.
Do góry

Etiologia

Nauka o przyczynach chorób i czynnikach chorobotwórczych.
Do góry

Eustres

Stres pozytywny, stymulujący i dodający energii. Stan ten uzyskuje się poprzez zastosowanie zachęt i wsparcia.
Do góry

Dystres

Stres negatywny, niszczący, odbierający siłę i ochotę do działania. Spowodowany może być np. nadmiarem pracy, niedoborem snu, nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (nadmierny hałas, wyziewy substancji chemicznych itp.).
Do góry

Eutonia

Odczuwanie wrażeń płynących z głębi własnego ciała. Polega na wsłuchaniu się w siebie i swój organizm w stanie relaksu, budowaniu świadomości swojego ciała i przeżywanych zjawisk psychicznych.
Do góry

Faith healing

Leczenie wiarą. Jest powiązane z działaniem efektu placebo i autosugestii.
Do góry

Farmakopunktura

To rodzaj akupunktury, która jest połączona z wprowadzaniem w nakłute miejsca substancji leczniczych.
Do góry

Farmakoterapia

Leczenie za pomocą leków.
Do góry

Fizykoterapia

Leczenie bodźcami fizycznymi, cieplnymi, elektrycznymi, mechanicznymi, wodnymi, świetlnymi, promieniowaniem.
Do fizykoterapii należą m.in.:
elektroterapia,
termoterapia (leczenie ciepłem i zimnem),
wodolecznictwo,
światłolecznictwo,
masaże,
areoterapia (leczenie inhalacjami lub przebywaniem w środowiskach o szczególnie zdrowej atmosferze).
Do góry

Fotochemoterapia

Naświetlanie skóry długimi promieniami nadfioletowymi przy jednoczesnym podawaniu do wewnątrz lub stosowaniu zewnętrznym w miejscach leczonych (wykwitach) środków światłouczulających.
Bywa stosowana wobec łuszczycy, bielactwa i w łysieniu.
Do góry

Genetotrofia

Teoria żywienia, która zajmuje się badaniem i ustalaniem indywidualnych potrzeb żywieniowych. W tej teorii bierze się pod uwagę płeć, wiek, ciężar ciała, warunki klimatyczne i uwarunkowania genetyczne organizmu.
Do góry

Geriatria

Profilaktyka i leczenie chorób związanych ze starzeniem się.
Do góry

Gerontologia

Nauka zajmująca się badaniem, analizą i opisem problemów związanych z procesem starzenia się organizmu.
Do góry

Gimnastyka

System specjalnie dobranych ćwiczeń i metod, które mają wspomagać rozwój.
Gimnastykę dzieli się na leczniczą, korekcyjną, higieniczną i sportową.
Do góry

GLA

Kwas tłuszczowy, gamma-linolenowy (GLA) zaliczany do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Przydatny w profilaktyce chorób układu krążenia.
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na GLA wynosi około 200-400 mg.
Do góry

Gorączka

Podwyższenie temperatury ciała powyżej normy, która zwykle wynosi 35,4-36.6 stopni C).
Gorączka jest zwykle świadectwem podjęcia walki organizmu z chorobą. W podwyższonej temperaturze szybciej płynie krew, intensywniej działają limfocyty, a atakujące ustrój mikroorganizmy mają znacznie mniej korzystne warunki bytowania, dlatego nie powinno się jej bez potrzeby obniżać - pod warunkiem, że nie przekroczy ok. 40 stopni.
Temperatura ciała w wysokości 42 stopni C może powodować ścinanie się białek organizmu i śmierć.
Do góry

Harmonia

W znaczeniu psychosomatycznym to właściwe współdziałanie procesów fizycznych i psychicznych.
Do góry

Hartowanie ciała

System ćwiczeń fizycznych i zabiegów, których celem jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych organizmu. Hartowanie podnosi odporność na choroby.
Jak hartować organizm?
uprawiać aktywność fizyczną, także w różnych warunkach atmosferycznych - np. podczas deszczu, w zimie itp.,
stosować natryski - np. na przemian gorące i zimne,
nacierać się śniegiem,
chodzić boso,
stosować masaże.
Do góry

Heliobiologia

Dział nauki zajmujący się badaniem wpływu aktywności słonecznej na organizmy żywe.
Do góry

Hemoterapia

Leczenie krwią lub preparatami krwiopochodnymi.
Krew przetacza się w przypadku operacji lub w związku z utratą krwi poprzez krwotoki.
Krew może pochodzić od krwiodawców lub może być wcześniej pobierana i magazynowana przez samego pacjenta.
Do góry

Heterostaza

Równowaga organizmu wytworzona w związku z podwyższeniem poziomu odporności np. w wyniku hartowania organizmu.
Do góry

Higiena

Dział medycyny zajmujący się badaniem i analizą wpływu otoczenia na zdrowie człowieka.
Do góry

Hipnoterapia

Forma terapii prowadzona w stanie hipnozy. Za jej pomocą pomaga się w leczeniu nałogów, problemów emocjonalnych i behawioralnych (związanych z zachowaniem), bezsenności, stresu i bólu.
Hipnoza może mieć zastosowanie pomocnicze także w przypadku innych problemów zdrowotnych.
Do góry

Hipnologia

Nauka o zjawiskach hipnotycznych.
Do góry

Hipnoza

Stan świadomości podobny do snu wywołany poprzez relaks i sugestie hipnotyzera.
W stanie hipnozy obserwuje się m.in. obniżoną aktywność kory mózgowej i zmniejszoną pobudliwość mięśni. Hipnoza ma zastosowanie terapeutyczne w przypadku problemów emocjonalnych, nałogów oraz chorób psychosomatycznych.
W stan hipnozy można wprowadzić się samodzielnie stosując autohipnozę.
Do góry

Hipokinezja

Ograniczenie aktywności ruchowej. Jest to jeden z czynników ryzyka występowania chorób. Aby mu przeciwdziałać należy uprawiać wybraną formę aktywności fizycznej.
Do góry

Holizm

Pogląd, że zjawiska należy rozpatrywać całościowo.
W przypadku rozpatrywania go w związku ze zdrowiem w holiźmie bierze się pod uwagę jedność psychosomatyczną człowieka.
Do góry

Homeopatia

Podawliny tej dziedziny medycyny naturalnej położyli Hipokrates i Paracelsus. Pełna doktryna zaś została opracowana przez Hahnemanna.
Wyraz "homeopatia" pochodzi od słów "homoion" - podobny i "patos" - cierpienie.
Główną wytyczną homeopatii jest zasada "similia, similibus curantur", co oznacza "podobne leczyć podobnym".
Leczenie homeopatyczne polega na podawaniu choremu w odpowiednich dawkach leku homeopatycznego. W lekach homeopatycznych są w bardzo rozcieńczonych dawkach substancje roślinne, zwierzęce lub mineralne.Leki powinny być dobrane po szczegółowym wywiadzie homeopaty.
Jednym ze znanych i powszechnie dostępnych leków homeopatycznych jest syrop na kaszel Stodal.
Jedno z praw lekarskich mówi, że jedynie lekarz może być homeopatą. W sprzeczności z tym stwierdzeniem jest jeden z punktów pism związanych z etyką lekarskich, wg którego lekarz nie może być homeopatą. Ta sprzeczność nie została dotychczas rozwiązana.
Do góry

Homeostaza

Stan równowagi organizmu. W skład homeostazy wchodzą m.in.:
ciepłota ciała,
ciśnienie krwi,
stężenie różnych składników chemicznych.
Do góry

Hormony

Substancje wydzielane do krwiobiegu przez gruczoły wydzielania dokrewnego. Regulują one większość procesów życiowych.
Do góry

Hydropunktura

Działanie silnym strumieniem wody na punkty na meridianach (kanałach energetycznych).
Do góry

Immunologia

Nauka o naturalnej odporności organizmu na czynniki chorobotwórcze.
Do góry

Irydodiagnostyka

Metoda wykrywania i rozpoznawania chorób na podstawie zmian zachodzących na tęczówce oka.
Ten sposób diagnostyki znany był już w czasach starożytnych. Stosował go m.in. lekarz Tutenhamona.
Zasady współczesnej irydodiagnostyki stworzył Węgier V. Peczely.
Wg irydologów na tęczówce oka uwidaczniają się zaburzenia funkcjonowania organizmu. Można je określić na podstawie badania zmian takich, jak kropki, plamki, itp. oraz ich kształt, kolor i wielkość.
Do góry

Irydologia

Nauka o rozpoznawaniu stanów chorobowych na podstawie wyglądu tęczówki oka.
Do góry

Izmonetryczne ćwiczenia

System ćwiczeń opracowany przez Ilse Buck z Austrii.
Izometryczne ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Zwykle w tej formie aktywności ruchowej stosuje opór w postaci ściany czy krzesła. Tego typu ćwiczenia wchodzą w skład nie tylko różnego rodzaju sportów, ale i technik relaksacyjnych.
Do góry

Jacobsona technika relaksacji

Forma relaksowania poprzez napinanie mięśni, wstrzymywanie chwilę tego napięcia i rozluźnianie mięśni opracowana przez Jacobsona. Daną partię mięśni można tak relaksować kilkakrotnie. Relaks fizyczny sprzyja relaksowi psychicznemu.
Ta metoda wspomaga nie tylko uwalnianie się od stresu, ale i usuwanie różnego rodzaju bólów, nadmiernego napięcia mięśni powstałego w wyniku przykurczów lub stresu oraz pomocniczo leczenie chorób psychosomatycznych. Ponadto sposób ten zwiększa świadomość ciała, dzięki czemu sprzyja metodom takim, jak różne rodzaje biofeedbacku oraz eutonia.
Napinanie i rozluźnianie mięśni jest też stosowane w strechingu.
Do góry

Jad pszczeli

Substancja wydzielana przez pszczoły podczas użądlenia.
Jad pszczeli wywołuje w tkankach reakcję alergiczną i sprzyja wytworzeniu bliżej nie poznanych reakcji odpornościowych.
Stosuje się go w zwyrodnieniu stawów i kręgosłupa oraz zespołach bólowych.
Do góry

Joga

Termin "joga" wywodzi się z sanskrytu. Joga obejmuje całą sferę życia człowieka, w tym odpowiednie odżywianie się, stany relaksacyjne i koncentrację, ćwiczenia oddechowe (pranajamy) i fizyczne (asany). Ćwiczenia fizyczne jogi zalecane są dla zachowania i leczenia chorób nie tylko pzrez lekarzy Wschodu, ale także przez nowoczesnych lekarzy Zachodu.
Uznaje się także, że joga nie tylko poprawia stan układu ruchu (mięśni, ścięgien i stawów), ale i narządów wewnętrznych. Wiadomo także, że joga sprzyja dłuższemu życiu i zachowaniu młodości.
Różne przekształcone formy jogi są stosowane także w fitnessie (asztanga joga, power joga, joga dance). Oparte są one na jodze tradycyjnej, ale nie są z nią tożsame.
Do góry

Jogging

Rodzaj treningu biegowego.
Podstawy praktyczno-teoretyczne joggingu stworzył Cooper.
Jogging jest szczególnie popularny w USA, ale i w Polsce zdobywa coraz więcej sympatyków.
Do góry

Jon

Atom pierwiastka powiększony o elektron (wtedy nazywany jest anionem) lub pomniejszony o elektron (to tak zwany kation. Promieniowanie jonizacyjne bywa wykorzystywane w różnych formach leczenia.
Uważa się, że nadmierne natężenie jonów dodatnich (kationów) jest niekorzystne dla zdrowia. Takie jony mają produkować komputery, mikrofalówki, żarówki. Aniony zaś (jony ujemne) postrzega się jako pozytywne dla zdrowia. Emitowane mają być one przez lampy oraz świeczniki solne, palące się świeczki z naturalnego wosku pszczelego oraz rośliny takie, jak pelargonie, paprocie i zielistki.
Do góry

Kaloria

Jednostka ciepła, ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 g wody. Jednostka ta służy też do obliczania bilansu energetycznego, zapotrzebowania organizmu na energię.
Do góry

Kamienie szlachetne

Służą do ozdoby, ale także mają zastosowanie w medycynie naturalnej w postaci litoterapii.
W litoterapii uznaje się, że poszczególne kamienie mają właściwości lecznicze. Np. szafir ma wspomagać leczenie chorób oczu, topaz gruźlicy, agat i magnetyt choroby stawów i mięśni, a jaspis choroby dróg oddechowych.
Do góry

Kanały energetyczne

Czyli meridiany. Specjalne kanały, w których płynie energia życiowa, podobnie jak krew żyłami i tętnicami.
Przez ciało ma przepływać 14 podstawowych meridianów. Są to meridiany:
płuc,
jelita grubego,
żołądka,
śledziony-trzustki,
serca,
jelita cienkiego,
pęcherza moczowego,
osierdzia,
potrójnego ogrzewacza,
pęcherzyka żółciowego,
wątroby,
regulatora głównego przedniego,
regulatora głównego tylnego.
Do góry

Kariologia

Dział nauki zajmujący się problematyką nośników substancji dziedzicznej - chromosomów.
Do góry

Katalepsja

Stan napięcia mięśni powodujący usztywnienie ciała. Może występować m.in. w stanie hipnozy.
Do góry

Katapleksja

Odruch obronny, który polega na znieruchomieniu w przypadku zagrożenia.
Do góry

Kinezyterapia

To gimnastyka lecznicza, mechanoterapia. Obejmuje zagadnienia praktyczne i teoretyczne związane z leczeniem za pomocą różnych form ruchu.
Ćwiczenia w kinezyterapii mogą być bierne - wykonywane za pomocą terapeuty - lub czynne - za pomocą siły mięsni pacjenta.
W skład kinezyterapii wchodzą ćwiczenia oddechowe, koordynacyjne i rozluźniające.
Niegdyś formy kinezyterapii wchodziły w skład medycyny naturalnej, obecnie są stosowane także w medycynie akademickiej.
Do góry

Kit pszczeli

Czyli propolis. Uchodzi za najbardziej aktywny i skuteczny lek spośród
wszystkich produktów pszczelich. Propolis składa się z wielu składników, biopierwiastków, steroidów, aminokwasów, witamin i różnych czynnych biologicznie substancji.
Działa bakteriobójczo, stąd jego najpowszechniejsze zastosowanie przy leczeniu różnych ran, owrzodzeń, liszajów, egzemie, czyrakach. Dużą skuteczność kitu pszczelego zaobserwowano także w stomatologii. Zwykły kawałek kitu pszczelego żuty tak jak guma do żucia daje bardzo dobre rezultaty przy schorzeniach dziąseł, zapaleniu okostnej itp.
Na rynku dostępnych jest już wiele preparatów sporządzonych z kitu pszczelego. Jednak bezpośrednio zebrany z ula jest najlepszy i najskuteczniejszy.
Do góry

Klawipunktura

Metoda leczenia naturalnego stworzona przez Ferdynanda Barbasiewicza. Polega ona na miejscowym uciskaniu skóry na punktach znajdujących się na meridianach (kanałach energetycznych) za pomocą specjalnego urządzenia, które przypomina mały młotek.
Do góry

Klimatoterapia

Leczenie za pomocą właściwości danego klimatu. W skład takich właściwości wchodzą:
skład chemiczny powietrza,
intensywności rodzaj naświetlenia,
temperatura,
jonizacja,
ciśnienie atmosferyczne,
wilgotność powietrza,
skład fauny i flory.
Do góry

Know your body

Czyli "Poznaj swoje ciało". Amerykański system edukacji zdrowotnej (Poznaj swoje ciało), (Poznaj swój organizm. Jej celem jest przekazanie informacji na temat spraw dotyczących zdrowia takich, jak odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna.
Do góry

Kompleksy

Silnie emocjonalnie zabarwione skojarzenia, często nieświadome. Są przyczyną różnego rodzaju problemów psychicznych, zahamowań, obaw i blokad. Wpływają na postawę życiową i zachowania. Np. kompleks niższości powoduje brak zachowań asertywnych, niepewność siebie i poczucie niskiej wartości.
Do góry

Kontemplacja

Rozmyślanie o czymś, rozpamiętywanie czegoś, bierne przeżywanie czegoś, kontemplowanie.
Do góry

Koproterapia

Jedna z metod mająca zastosowanie w lecznictwie ludowym polegająca na użyciu wewnętrznie lub zewnętrznie w celach terapeutycznych odchodów i moczu.
Niegdyś metoda ta była stosowana w magii - wierzono, że wypędza złe duchy.
Do góry

Krioterapia

Metoda leczenia polegająca na zamrażaniu fragmentów tkanek, które zwykle odbywa się za pomocą chlorku etylu lub dwutlenku węgla w płynie.
Do góry

Kryształy

Ciała stałe o uporządkowanej budowie wewnętrznej. Mają specyficzne właściwości elektryczne i optyczne, dlatego są stosowane nie tylko w celach zdobniczych, ale także w leczeniu naturalnym.
Do góry

Kulturystyka

System ćwiczeń fizycznych kształtujących siłę i sylwetkę ciała (ang. body building, czyli budowanie ciała).
Do góry

Kurzajki

Zmiany skórne pochodzenia wirusowego. Co interesujące, mogą być leczone autosugestią.
Do góry

Kwasy tłuszczowe

Związki powstałe podczas hydrolizy tłuszczów.
Wyróżnia się kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Z punktu widzenia zdrowia istotne są te ostatnie. Znajdują się one w tłuszczach pochodzenia roślinnego - olejach i oliwie.
Do góry

Kwiatoterapia

Forma leczenia za pomocą kwiatów, ich płatków, pyłku i nektaru.
Do góry

Laseropunktura

Metoda terapii polegająca na traktowaniu laserem punktów na meridianach (kanałach energetycznych).
Do góry

Lekomania

Uzależnienie od stosowania leków, zwykle antydepresantów, środków nasennych i przeciwbólowych.
Do góry

Leptony

Według obecnych hipotez to najmniejsze cząstki materii.
Do góry

Letarg

Stan pozornej śmierci. Towarzyszy mu spowolnienie wszystkich procesów życiowych i bark reakcji na bodźce.
Do góry

Lęk

Niepokój, emocja podobna do strachu. Stany lękowe są przedmiotem badań i terapii różnych działów psychologii.
Do góry

LF (Life Field)

Z angielskiego słowa te oznaczają tak zwane "pole życia". Jest to jedna z koncepcji biopola. Zakłada (i słusznie), że człowiek jest otoczony polem elektromagnetycznym.
Rzeczywiście, organizm poprzez wytwarzanie elektryczności emituje słabe pole elektromagnetyczne. Każdy narząd promieniuje specyficznym dla siebie rodzajem pola. Stwierdzono, że jeśli to pole jest zaburzone, występują choroby.
Zauważono również, że odczuwanie miłości zwiększa pole elektromagnetyczne serca, co z kolei powoduje regulację całego pola elektromagnetycznego organizmu, a więc harmonizację wszystkich procesów życiowych.
Do góry

Lowena terapia bioenergetyczna

Terapia obejmująca techniki takie, jak masaż i dotyk, ćwiczenia oddechowe i inne.
Ćwiczenia służą budowaniu świadomości ciała oraz relaksowi.
Do góry

Ludoterapia

To terapia przy pomocy kontaktów towarzyskich i zdarzeń z nimi związanych takich, jak wspólna zabawa, taniec czy czytanie. Ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach emocjonalnych, nerwicach, depresji itp.
Do góry

Magnetoterapia

Metoda leczenia działaniem pola magnetycznego. Stosuje się ją w leczeniu nerwobólów, przyspieszeniu zrastania się kości, chorobie reumatycznej, stanach zapalnych, uśmierzaniu bólu, bezsenności i zmęczeniu.
Przeciwwskazaniem w tym typie leczenia jest nadciśnienie i choroby serca.
Do góry

Magnetowidowa konfrontacyjna terapia

To rodzaj psychoterapii, w której nagrywa się sesje grupowe, a potem pokazuje pacjentowi i je omawia. Dzięki temu pacjent może zauważyć różne swoje zachowania, ich skuteczność itp. oraz je skorygować.
Do góry

Magnez

Biopierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykazano m.in., że jego niedobór może zwiększać możliwość występowania chorób nowotworowych.
Do góry

Makrobiotyka

Nauka o zdrowym stylu życia, w której kładzie się nacisk na odpowiedni sposób odżywiania się. W tym stylu żywienia bierze się pod uwagę energię Yin i Yang zawartą w pożywieniu. Unika się produktów bardzo przetworzonych i z białej mąki. Spożywa się dużo produktów z pełnego ziarna, a ponadto warzywa i owoce.
W makrobiotyce wyróżnia się pokarmy ciepłe, zimne, gorące, odświeżające, zimne i chłodne.
Choroby z wychłodzenia leczy się pożywieniem ciepłym i wyskoenergetycznym i vice versa.
Do góry

Makroelementy

Pierwiastki, które stanowią większość w ciele człowieka.
Do góry

Mania

Przesadne zainteresowanie jakąś ideą lub innym obiektem.
Do góry

Masaż

Oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na skórę i tkanki.
Wyróżnia się wiele rodzajów masażu, np. kosmetyczny, leczniczy i sportowy.
W masażu stosowanych jest wiele technik masowania, np. różne formy głaskania, rozcierania, oklepywania itp.
Niegdyś masaże stosowane były tylko w medycynie naturalnej, dziś to także część sposobów leczenia w leczeniu akademickim.
Do góry

Maxwella Maltza technika autosugestii

Czyli tak zwana technika psychocybernetyczna. Ten sposób leczenia polega na budowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby zgodnie z hipotezą Maxwella, który uważa, że mózg można programować podobnie, jak układy cybernetyczne.
W tej metodzie określa się, jakim człowiekiem chce się być oraz jak się pragnie się zachowywać i dąży do tych celów, np. przy pomocy wizualizacji lub afirmacji, a także stosując inne metody wspomagające.
Do góry

Mechanoterapia

To dział fizjoterapii polegający na zastosowaniu masażu i ćwiczeń ruchowych.
Metoda ta pomaga przywracać sprawność układu ruchu.
Do góry

Medycyna

Obejmuje teorię i praktykę zachowania zdrowia i leczenia chorób.
Do góry

Medycyna naturalna

To całokształt metod, środków i koncepcji diagnostycznych oraz leczenia chorób za pomocą sił natury i człowieka.
Do góry

Medytacja

Jest to stan silnie pogłębionego relaksu ciała i umysłu, którego pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę został udowodniony naukowo.
Są różne metody wprowadzania się w ten stan. Zawsze jednak związane są z pogłębianiem relaksu.
Do góry

Mesmeryzm

Koncepcja i system naturalnego leczenia stworzony przez F. Mesmera.
Uważał on, że we wszechświecie istnieje siła nazwana przez niego magnetyzmem zwierzęcym. A swojej metodzie stosował tak zwane "passy" oraz magnesy.
Do góry

Mikroelementy

Pierwiastki stanowiące niewielką część składową ciała ludzkiego.
Do góry

Miód

Produkt pszczeli powstały w wyniku przetworzenia przez pszczoły nektaru zebranego z kwiatów oraz tzw. spadzi.
Miód ma korzystny zestaw węglowodanów oraz innych substancji, w tym enzymów, witamin, mikroelementów, aminokwasów i ciałek odpornościowych.
Miód działa antybakteryjnie, regenerująco, pobudzająco, a ponadto odtruwa, poprawia przemianę materii i wzmacnia organizm zwiększając także odporność na choroby.
Miód stosowany jest nie tylko w leczeniu, ale także w kosmetyce.
Do góry

Mleczko pszczele

To wydzielina pszczół stosowana do karmienia larw pszczół oraz królowej.
Istnieje możliwość, że larwy pszczół robotnic są karmione innym rodzajem mleczka, niż larwa, która ma stać się królową, a potem ona sama, gdyż robotnice żyją tylko kilka tygodni, a królowa kilka lat.
Mleczko pszczele zawiera witaminy, sole mineralne oraz aminokwasy, hormony i enzymy.
Uważa się, że mleczko pszczele odmładza organizm, uelastycznia tętnice i żyły i reguluje ciśnienie.
Do góry

Motywacja

Stan psychiczny sprzyjający odpowiedniemu zorganizowaniu działań zmierzających do osiągnięcia wybranego celu.
Do góry

Mudry

To metoda lecznicza stosowana już w starożytnych Indiach, która polega na utrzymywaniu przez jakiś czas specjalnych układów palców (tak zwana "joga palców).
Do góry

Mumio

Substancja o żywicznym zapachu i kolorze od żółtego przez brązowy do czarnego. Jest gęsta i elastyczna. Mumio zawiera związki organiczne, w tym woski, żywice, kwasy tłuszczowe, enzymy, witaminy i albuminy.
Mumio stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie w różnego rodzaju chorobach, w tym problemach z układem ruchu.
Do góry

Muzykoterapia

To leczenie przy pomocy utworów muzycznych, w szczególności wybranych utworów z muzyki klasycznej oraz relaksacyjnych.
Stwierdzono, że muzyka pozytywnie działa nie tylko na psychikę i problemy z nią związane (stany depresyjne, agresja, lęki, niskie poczucie własnej wartości itp.), ale i na organizm w chorobach psychosomatycznych i nie tylko. Np. muzyka pozytywnie działa na układ oddechowy i trawienny.
Do góry

Nafta

W leczeniu naturalnym uważa się, że stosowanie nafty ma znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych, cukrzycy i prostaty.
Stosuje się jedną do kilku łyżeczek nafty dziennie.
Za pomocą nafty niektórzy odrobaczają zwierzęta.
Do góry

Nagrania synchro

Specjalne nagrania mające wpływać na emisję fal mózgowych.
Do góry

Nakładanie rąk

Metoda leczenia polegająca na naukładaniu rąk. Była stosowana od czasów starożytnych.
Metoda ta znana jest także z przekazów biblijnych. Niegdyś tą metodą leczyli królowie i święci.
Leczenie przez dotyk intuicyjnie jest stosowane przez wielu ludzi.
Do góry

Nasiadówka

Rodzaj terapii wodoleczniczej polegający na zanurzeniu dolnej części ciała w małej wannie lub w miednicy. Temperatura płynów stosowanych w nasiadówkach jest rozmaita - w zależności od potrzeb.
Do góry

Natrysk

Rodzaj terapii wodoleczniczej polegający na zastosowaniu wody pod ciśnieniem. Woda ta może mieć różny skład chemiczny i temperaturę - w zależności od potrzeb.
Do góry

Nerwice

Schorzenie o podłożu psychosomatycznym związane z długotrwałym przeżywaniem stresu.
Do góry

Nerwoból

Ból w okolicy danego nerwu. Inaczej neuralgia.
Do góry

Neurofizjologia

Nauka zajmująca się funkcjonowaniem układu nerwowego.
Do góry

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT)

Są np. w oleju kukurydzianym, sojowym, słonecznikowym, oliwie z oliwek, oleju lnianym, rokitnikowym itp. Oraz w tłuszczu ryb morskich.
NNKT obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo.
Do góry

Oddech relaksujący

Technika oddechu relaksującego polega na synchronizacji marszu i oddechu.
Na początku jej wykonywania trzeba określić, przez ile kroków wykonuje się wdech i wydech. Ten prosty sposób nie tylko relaksuje, ale także wspomaga koncentrację i zwiększa świadomość oddechu.
Do góry

Oddychanie

Oddech składa się z trzech faz: wdechu, wydechu i bezdechu. Specyficzne sposoby oddychania stosowane są w technikach oddechowych.
Wśród technik oddechowych orientalnych wyróżniamy pranajamy. Specyficzne sposoby oddychania są także stosowane w rehabilitacji układu oddechowego.
Do góry

Odnowa biologiczna

Zespół technik ruchowych oraz zabiegów przyśpieszających regenerację organizmu.
Do metod stosowanych w odnowie biologicznej stosuje się masaże, fizjoterapię, fizykoterapię, techniki relaksacyjne, diety i saunę.
Do góry

Odporność organizmu

Zdolność organizmu do neutralizowania i eliminowania drobnoustrojów chorobotwórczych i ich działania.
W medycynie akademickiej wyróżnia się dwa rodzaje odporności: nabytą po przebytych chorobach i bierną, powstałą w wyniku szczepień. Ponadto istnieje odporność genetyczna.
Do góry

Ogólny zespół przystosowania

Zespół reakcji występujących w ustroju podczas stresu jako wynik reakcji obronnej.
Do góry

Olśnienie

Stan, w którym doznaje się nagłego zrozumienia czegoś.
Do góry

Ontogeneza

Rozwój jednostki od zapłodnienia jaja aż do śmierci.
Do góry

Optymista

Człowiek, który koncentruje się na pozytywnych sferach życia.
Do góry

Osobowość

Całokształt życia psychicznego. W skład osobowości wchodzi charakter, uzdolnienia, intelekt, postawy, temperament.
Do góry

Otyłość

Nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej powodujący zwiększenie ciężaru ciała. Otyłość jest przyczyną wielu chorób, m.in. miażdżycy, nadciśnienia.
Do góry

Palming

Metoda pomagająca wzmocnić wzrok i usunąć niektóre choroby oczu opracowana przez H. Benjamina. Polega na nakryciu oczu dłońmi i relaksowaniu się ze szczególnym uwzględnieniem relaksowania oczu. Można przy tym wyobrażać sobie kolor głębokiej czerni lub miłe dla oka obrazy. Metodę tę należy stosować przez 10 minut, raz dziennie.
Do góry

Panaceum

Uniwersalny lek na wszystkie choroby.
Do góry

Paracelsus

Philippus Aureolus Theophrastus von Hohenheim (1493-547). Niemiecki lekarz, filozof i alchemik.
Do góry

Parówki

Zabieg wodoleczniczy polegający na poddawaniu twarzy, głowy lub innej części ciała działaniu pary wodnej. Część ciała, na którą się oddziałuje jest przykryta za pomocą "namiotu" z materiału. Np. jeśli parówce poddawana jest twarz, chory nachyla się siedząc nad miską z parującą wodą, a jego głowa znajduje się pod ręcznikiem.
Parówki mogą być z zastosowaniem naparów i odwarów z ziół oraz olejków eterycznych.
Do góry

Patologia

Nauka o odbiegających odchyleniach anatomicznych i fizjologicznych powstałych wskutek chorób oraz o ich przyczynach, objawach i konsekwencjach.
Do góry

Percepcja

Postrzeganie zmysłowe, reagowanie na bodźce zewnętrzne i odbieranie wrażeń.
Do góry

Pesymista

Człowiek dostrzegający w życiu i wydarzeniach jedynie przykre. Pesymiści częściej chorują, a ich leczenie jest dłuższe.
Do góry

Pierzga

Przerobiony przez pszczoły i zmieszany z innymi substancjami pyłek kwiatowy.
Pyłek zawiera bogaty zestaw witamin, minerałów, aminokwasów i innych związków, dzięki którym ma zastosowanie w lecznictwie oraz kosmetyce.
Stwierdzono np., że pyłek poprawia skład krwi, wzmacnia odporność na choroby i odtruwa organizm.
Do góry

Piołun

Zioło stosowane w chorobach układu pokarmowego i problemach z jelitami. Zewnętrznie działa odkażająco.
Z piołunu wytwarzane są specjalne cygara do metody leczniczej zwanej przyżeganiem.
Do góry

Placebo

Preparat obojętny dla organizmu, który pomimo to wywołuje efekty lecznicze. Występują one dzięki zjawisku sugestii i autosugestii.
Wykonywano eksperymentalnie także operacje chirurgiczne placebo. Dwóch mężczyzn z chorobami układu ruchu, które uniemożliwiały im normalne poruszanie się poddano udawanemu zabiegowi chirurgicznemu. W wyniku takich "operacji" chorzy wrócili do pełnego stanu zdrowia. O tym, że operacje były udawane poinformowano ich dopiero po 9 latach od wykonania "operacji".
Do góry

Płaszcz hiszpański

Zabieg wodoleczniczy polegający na owinięciu ciała mokrym prześcieradłem, a potem kocami. Jest stosowany przy użyciu wody letniej lub zimniej w celu leczenia chorób górnych dróg oddechowych i chorób wynikających z wadliwej przemiany materii.
Do góry

Polarity

Metoda opracowana przez dr Randolfa Stone'a. Zabieg polarity polega na formach kinezyterapii, masażu oraz energetyzowaniu zwiększonym polem elektromagnetycznym powstałym w wyniku intensywnego pocierania rąk.
Samo polarity jest związane ze zdrowym stylem życia.
Do góry

Prana

Energia wszechświata, którą można zasilać ciało i umysł.
Do góry

Pranajama

Specjalne techniki oddechowe w jodze. Zwiększają one poziom energii życiowej, wydolność organizmu, uelastyczniają i wzmacniają płuca oraz zapobiegają chorobom dróg oddechowych.
Do góry

Pranoterapia

Leczenie przy użyciu prany. Szczególną formą pranoterapii jest uzdrawianie praniczne, w którym stosuje się różne prany.
Do góry

Prądy czynnościowe

Prądy powstające wskutek przepływu jonów między miejscem pobudzonym, a niepobudzonym w tkance nerwowej, mięśniach i gruczołach. Mierzy się je za pomocą EKG i EEG.
Do góry

Proces zdrowego rozwoju

Jedna z istotnych koncepcji psychologii humanistycznej zaproponowana przez A.H. Maslowa. Według niej człowiek, jeśli ma swobodę wyboru, zwykle wybiera to, co mu najbardziej odpowiada. Zazwyczaj wybór ten prowadzi do zdrowia psychicznego i fizycznego oraz rozwoju.
Jeżeli sytuacje braku swobody wyboru są częste, mogą następować zahamowania w rozwoju i problemy emocjonalne, które mogą doprowadzić do wystąpienia choroby psychosomatycznej.
Do góry

Promieniowanie

Zjawisko polegające na występowaniu w przyrodzie różnego rodzaju fal.
Fale te wykorzystuje się także w leczeniu w medycynie klasycznej (np. promieniowanie rentgenowskie).
Do góry

Promieniowanie jonizacyjne

Promieniowanie, które poza innymi efektami powoduje jonizację atomów i cząstek ciała, przez jakie przechodzi.
Do góry

Prostacyklina

Hormon wydzielany przez płuca do krwi. Wykazano, że zapobiega on miażdżycy oraz że jest produkowany w znacznie mniejszej ilości przez osoby, które palą papierosy.
Do góry

Przeciwciała

Substancje białkowe produkowane przez żywy organizm w celu zwalczania ciał obcych w organizmie.
Do góry

Przemiana materii

Czyli metabolizm. To ogół procesów syntezy (anabolizmu) i rozpadu (katabolizmu) przebiegających w żywym organizmie warunkujący jego wzrost, rozwój i zdolność do utrzymania homeostazy.
Nieprawidłowości przemiany materii są przyczyną chorób, w szczególności tzw. Chorób metabolicznych. Prawidłowa przemiana materii jest warunkowana m.in. przez dostarczenie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych we właściwej ilości i częstotliwości.
Do góry

Przyżeganie

Metoda stymulacji punktów na meridianach (kanałach energetycznych) za pomocą specjalnych, zwykle piołunowych cygar. Nad tymi punktami wykonuje się koliste lub inne ruchy.
Do góry

Psychestezja

Wrażliwość psychiczna na bodźce.
Do góry

Psychodrama

Spektaktl, podczas którego pacjenci odgrywają różne role i sytuacje oraz wydarzenia związane z ich problemami i życiem. Ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Do góry

Psychofizjologia

Nauka o zależnościach występujących między procesami fizjologicznymi i psychicznymi.
Do góry

Psychoimmunologia

Dział wiedzy zajmujący się wpływem stanu psychiki człowieka na odporność organizmu na choroby.
Do góry

Psychologia

Nauka o zjawiskach i procesach psychicznych i zachowaniu się człowieka.
Do góry

Psychoneuroimmunologia

Nauka medyczna badająca i analizująca zależność zjawisk psychicznych, a w szczególności dystresu funkcjonowania organizmu, zwłaszcza wpływu stresu na odporność organizmu na choroby.
Do góry

Psychopatia

Odbiegające od normy zaburzenia osobowości.
Do góry

Psychosomatyka

Medycyna psychosomatyczna traktuje organizm jako jedność ciała i psychiki. Szuka przyczyn chorób w psychice człowieka, jego podstawach i zachowaniach, w przeżywanych przez niego emocjach.
Do góry

Psychoterapia

Leczenie różnych problemów psychicznych metodami oddziałującymi na psychikę pacjenta.
Do góry

Pyłek pszczeli

Produkt zbierany z kwiatów przez pszczoły. Zawiera aminokwasy, witaminy i sole mineralne. Przerabiany jest na pierzgę.
Pyłek sosuje się w nerwicach, problemach związanych z łaknieniem, w łysieniu, chorobach prostaty i metabolicznych. Uważa się, że regeneruje i odmładza organizm.
Do góry

Qi

Energia krążąca kanałami energetycznymi (meridianami). Jej nieprawidłowy przepływ powoduje choroby i zaburzenia emocjonalne. Przywraca się go za pomocą metod takich, jak shiatsu i akupresura.
Do góry

Reanimacja

Przywracanie do życia osób, które znalazły się w stadium śmierci klinicznej. Zabieg ten może przynieść skutki pod warunkiem, zatrzymanie akcji serca trwa krócej, niż 4 minuty.
Reanimacja polega na wykonywaniu naprzemiennie sztucznego oddychania, zwykle metodą usta-usta oraz ucisków okolicy mostka. Na dwa uciśnięcia wykonuje się jeden oddech.
Do góry

Rebirthing

To określenie zabiegów, które mają uwalniać od traumy związanej z procesem urodzenia się. Podczas narodzin dziecko usuwane jest ze stosunkowo cichej przestrzeni, w której są stałe i odmienne od zewnętrznych warunki do miejsca głośnego, o ostrym świetle i innej temperaturze.
Podczas narodzin dziecko musi gwałtownie przestawić się na zupełnie inny sposób oddychania. Wszystko to ma powodować szok urodzeniowy, którego konsekwencją z kolei mogą być inne problemy. Twórcą metody jest Leonard Orr. Stosuje się w niej m.in. specjalną technikę oddychania, w której nie występuje faza bezdechu.
Ponoć szok urodzeniowy jest wyraźnie mniejszy, jeśli dziecko rodzone jest w wodzie.
Do góry

Receptory

Wyspecjalizowane struktury organizmu odbierające i przekazujące do ośrodków nerwowych (rdzeń, mózg) bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, co umożliwia podejmowanie przez organizm odpowiednich działań.
Wyróżnia się chemoreceptory, termoreceptory, baroreceptory, eksteroreceptory, nocyreceptory, telereceptory, prioreceptory i inne.
Do góry

Refleksoterapia

Oddziaływanie na strefy refleksoryczne (odruchowe) różnymi metodami, zwykle specjalnym masażem.
Do góry

Regeneracja

Odnowienie i odtwarzanie komórek, tkane i narządów.
Do góry

Rahabilitacja

Przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej przez stosowanie odpowiednich terapii.
Do góry

Reiki

Japońska metoda bioterapii, która polega na przykładaniu dłoni do ciała bądź aury eterycznej i przesyłaniu energii Reiki.
Działanie terapii Reiki jest udowodnione naukowo, m.in. przez lekarzy z Hartford Hospital w USA. Reiki w wielu krajach stosuje się w szpitalach, przychodniach, gabinetach odnowy biologicznej i kosmetycznych (np. w USA, UK lub w Niemczech).
Do góry

Rekreacja fizyczna

Czynny wypoczynek, dzięki któremu przywracane są siły życiowe.
Do góry

Relaks

To stan odprężenia ciała i umysłu, który sprzyja zdrowiu, co zostało dowiedzione naukowo.
Stres upośledza działanie układu immunologicznego oraz negatywnie wpływa na układ hormonalny i nerwowy. Przeciwdziałanie mu i niwelowanie go za pomocą technik relaksu pozytywnie wpływa na zdrowie, także w przypadku chorób nowotworowych oraz RZS.
Do góry

Rewitalizacja

To zwiększenie żywotności oraz usprawnienie przebiegu procesów życiowych.
Do metod rewitalizacyjnych należy dietoterapia, psychoterapia, farmakoterapia, klimatoterapia, wodolecznictwo itp.
Do góry

Rolfing

Metoda lecznicza polegająca na specyficznym sposobie rozciągania mięśni. Usuwa przykurcze i zrosty. Metodę tę opracowała Ida Rolf.
Założeniem rolfingu jest to, że ciało i psychika stanowią jedność, więc zmiany mięśniowe wpływają na psychikę.
Do góry

Ruch

Różnego rodzaju aktywność fizyczna.
Niedobór ruchu jest jednym z czynników ryzyka występowania chorób.
Dowiedziono, że brak ruchu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, takich jak niewydolność krążenia, choroba wieńcowa, nadciśnienie, żylaki, osteoporoza, otyłość, miażdżyca i inne.
Do góry

Schultza trening autogenny

Technika relaksacyjna z użyciem autosugestii. Jej działanie jest szeroko udokumentowane.
Dowiedziono na przykład, że trening autogenny Schultza może zniwelować dolegliwości związane z chorobą nowotworową i RZS aż o 50%.
W treningu autogennym sugeruje się w odniesieniu do poszczególnych partii ciała stan odprężenia i ciepła (poza czołem, gdzie sugeruje się przyjemny chłód).
Do góry

Sekrecja

Wydzielanie substancji potrzebnych organizmowi do funkcjonowania.
Do góry

Shiatsu

Masaż meridianów (kanałów energetycznych). Dla pobudzenia stosuje się masaż okrężny w prawo. Dla wyciszenia w lewo.
Do góry

Socjodrama

Metoda zbiorowej psychoterapii. Tu w przeciwieństwie do psychodramy uczestnik nie odtwarza swoich ról, tylko rolę kogoś innego.
Do góry

Socjoterapia

Techniki leczenia grupowego.
Do góry

Sprzężenie zwrotne

Zjawisko, przy którym wysłany sygnał powraca i oddziałuje na źródło pierwotne sygnału.
Do góry

Stres

Słowo pierwszy raz sprecyzowane przez Hansa Sely'ego. To nieswoista reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne.
Reakcja stresowa składa się z kilku faz:
alarmowej,
mobilizacji,
odporności/wyczerpania - w zależności od efektu reakcji.
Przewlekły stres jest przyczyną wielu chorób, m.in. nerwic, choroby wieńcowej, wrzodów żołądka i jelit, obniżonej odporności organizmu na choroby.
Do góry

Stresor

Bodziec wywołujący stres (np. hałas, niewłaściwa temperatura, uszkodzenie ciała, brak snu).
Do góry

Streching

Ćwiczenia fizyczne opracowane przez Svena A. Solveborna.
Streching polega na statycznym napinaniu mięśni, czasem z użyciem sprzętów, np. krzesła, utrzymywaniu tego napięcia przez kilka sekund oraz rozluźnianiu mięśni.
Streching jest stosowany przed i po innych ćwiczeniach fizycznych, gdyż zwiększa ruchomość stawów oraz obniża ryzyko wystąpienia kontuzji.
Streching poprawia elastyczność mięśni i ścięgien oraz ruchomość stawów.
Do góry

Subterranoterapia

To forma terapii wykorzystująca właściwości lecznicze przestrzeni znajdujących się pod ziemią (jaskinie, kopalnie soli itp).
Do góry

Sugestia

Osiąganie wpływu na poglądy i sposób postępowania poprzez przekonywanie słowne lub związane z bodźcami emocjonalnymi i innymi.
Do góry

Sugestoterapia

Leczenie poprzez zastosowanie sugestii. W szczególności skuteczne są sugestie stosowane podczas stanu głębokiego relaksu, medytacji i hipnozy.
Do góry

Synergia

Współdziałanie wielu czynników powodujące ich większą skuteczność, niż gdyby działały oddzielnie.
Do góry

Szczepionka

Preparat, który zawiera martwe lub osłabione bakterie albo ich wydzieliny. Stosowany w celu wytworzenia odporności nabytej na wybrane choroby.
Do góry

Ślina

Ślinie przypisuje się różnego rodzaju prozdrowotne oddziaływanie. Ślinę m.in.. stosował Jezus. Ślinę przełyka się też z odpowiednia wizualizacją w różnego rodzaju chińskich ćwiczeniach zdrowotnych.
Do góry

Światłolecznictwo

Dział fizykoterapii wykorzystujący w leczeniu promieniowanie elektromagnetyczne podczerwone, widzialne i nadfioletowe. Można stosować różnego rodzaju lampy, np. Solux lub promieniowanie słońca (helioterapia).
Światłolecznictwo wpływa na stan skóry, tkanki mięśniowej, układy krwionośnego.
Do góry

Tai chi

Rodzaj łagodnej gimnastyki, której przypisuje się pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę. W jej skład wchodzą 24 postawy i metody ruchu, tak zwane "formy', które związane są z naśladowaniem różnych zwierząt. Gimnastykę tę wykonuje się w relaksie.
Tai chi pomaga przywrócić siły życiowe i usunąć stres. Pozytywnie wpływa także na układ ruchu.
Do góry

Talassoterapia

Leczenie wodą morską i klimatem morskim.
Do góry

Telebioenergoterapia

Przeprowadzenie zabiegu biotereaputycznego na odległość. Oddziaływanie na odległość w fizyce jest znane od czasów Einsteina ("upiorne" oddziaływanie na odległość spowodowane splątaniem kwantowym).
Do góry

Telehipnoza

Wywołanie stanu hipnozy na odległość - np. poprzez rozmowę telefoniczną.
Do góry

Telepsychoterapia

Psychoterapia na odległość, np., w rozmowie telefonicznej czy przez Skype, listy, audycje, programy telewizyjne.
Do góry

Terapia przez sztukę

Czyli arteterapia. Forma leczenia wykorzystująca muzykę, plastykę, teatr, taniec, czytanie książek.
Do góry

Termoterapia

Leczenie za pomocą wysokich i niskich temperatur. Leczenie odbywa się poprzez stosowanie kompresów, sauny, kąpieli słonecznych, termoforu, woreczków z gorącym piaskiem itp.
Do góry

Tętno

Liczba uderzeń (skurczów) serca na minutę. Dla celów diagnostycznych i treningowych rozróżnia się tętno spoczynkowe, czyli występujące podczas leżenia oraz wysiłkowe - podczas aktywności fizycznej, np. biegu.
Tętno mierzy się15 sekund, a powstały wynik mnoży przez 4.
W medycynie chińskiej mierzenie tętna jest ważnym elementem diagnostyki.
Do góry

Transplantacja

Przeszczepianie tkanek lub narządów.
Do góry

Trening

Systematyczne ćwiczenia w celu podniesienia sprawności fizycznej, psychicznej lub intelektualnej.
Do góry

Tybetańska medycyna

Kompleksowa wiedza związana ze zdrowiem człowieka, profilaktyką i leczeniem chorób.
Stosuje metody naturalne, np. środki lecznicze roślinne, mineralne i zwierzęce.
Nieobce są jej zagadnienia związane z psychiką człowieka.
Podstawowe dzieło tybetańskiej medycyny "Dżud-szi" składa się z ośmiu głównych rozdziałów zatytułowanych: leczenie chorób ciała, leczenie chorób dziecięcych, leczenie chorób kobiecych, leczenie chorób zsyłanych przez złe duchy, leczenie ran zadanych białą bronią, leczenie chorób powstałych z trucizn, podtrzymanie i odbudowanie sił u osób osłabionych i wiekowych, wzmocnienie i stymulacja potencji.
Podstawowe pojęcia tybetańskiej medycyny to rlung (wiatr), mkhura (żółć) i bad-kan (flegma).
Do góry

Urynoterapia

Leczenie własnym moczem. Wśród wyleczonych chorób wymienia się m.in. nowotwory jelita grubego, nadciśnienie i reumatyzm.
Do góry

Wegetarianizm

System odżywiania się, z którego wyłączone są wszelkie pokarmy mięsne otrzymywane w wyniku zabijania zwierząt. Natomiast nie wyklucza się spożywania takich produktów jak mleko, jaja, miód, sery itp.
Do góry

Wegetoterapia

Twórcą koncepcji jest W. Reich . Twierdzi on, że zgodnie z zasadą jedności psychosomatycznej człowieka, nastawienia psychiczne wywołują określone stany fizjologiczne.
Negatywne uczucia mają negatywny wpływ na organizm.
Do góry

WHO

World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia.
Do góry

Wibrogimnastyka

System ćwiczeń gimnastycznych opracowany przez rosyjskiego inżyniera mechanika A. A. Mikulina.
Ćwiczenia polegają na tym, aby w pozycji stojącej unosić się na palcach stóp, a następnie gwałtownie opaść na pięty. Należy ćwiczyć w dwóch seriach po 30 razy kilka razy dziennie.
Ćwiczenia te są proste i zajmują mało czasu. Mikulin twierdzi, że oczyszczają one organizm, pozytywnie wpływają na układ krwionośni i dotleniają.
Do góry

Witalizm

Pogląd utrzymujący się do początków XX wieku, że wszelkie procesy życiowe są sterowane przez siłę życiową (vis vitalis).
Do góry

Wodolecznictwo

Leczenie za pomocą wody z wykorzystaniem jej temperatury, ciśnienia i masy, a czasem specyficznych właściwości chemicznych (np. wód zdrojowych).
Wodę stosuje się w postaci nacierań, obmywań, natrysków, kąpieli, okładów lub do picia.
Do góry

Yin-Yang

W filozofii i medycynie chińskiej dwa rodzaje energii, jednocześnie przeciwstawne i wzajemnie się uzupełniające. W idealnej harmonii wzajemnie się wspierają tworząc harmonię w organizmie, otoczeniu, psychice i życiu.
Do góry

Zaburzenia osobowości

Zespół cech i zachowań związanych z niedostosowaniem się jednostki do społeczeństwa.
Do góry

Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia funkcjonowania organizmu spowodowane czynnikami psychicznymi, np. negatywnymi oczekiwaniami, emocjami, nastawieniem, stresem itp.
Do góry

Ziołolecznictwo

Czyli fitoterapia. Leczenie przy użyciu substancji roślinnych.
Zioła stosuje się w postaci naparów, odwarów i nalewek. Preparaty te w zależności od rodzaju choroby stosuje się wewnętrznie lub zewnętrznie w różnej, zależnej od potrzeb ilości i częstotliwości.
Do góry

Znachorstwo

Diagnozowanie i leczenie chorób przez osoby nie posiadające udokumentowanych kwalifikacji za pomocą metod naturalnych.
Do góry

Żyła wodna

Podziemny ciek wodny, o którym uważa się, że ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka oraz wielu zwierząt (np. psów) i roślin.
Obserwuje się, że w przypadku ludzi i psów żyjących na ciekach wodnych występuje zwiększona częstotliwość zachorowań na nowotwory.
Jak rozpoznać, że w Twoim otoczeniu są cieki wodne?
Będzie tam nagromadzenie roślin takich, jak pojedyncze dęby, tasznik, pokrzywa oraz drzewa z rakiem drzewa liściastego oraz chmary muszek, osy, szerszenie.
Uważa się, że neutralizują cieki wodne palące się świece, a ponadto obiekty takie, jak: kamienie, kasztany, skorupki jajek, płyty miedziane, maty gorczycowe itp.
Do góry


Autor:



KURSY PRZEZ INTERNET - UCZ SIĘ WYGODNIE W DOMU!

Obserwuj nasze konta: