Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-) Jesteś tutaj: Główna> Zdrowie> Aromaterapia

Aromaterapia - lecznicze właściwości olejków naturalnych

Jak leczyć zapachami

W tym artykule poznasz właściwości lecznicze różnych olejków eterycznych i dowiesz się, jak je bezpiecznie stosować.


Aromaterapia, olejek różany Olejki lecznicze znane są i stosowane od najdawniejszych czasów. Uzyskuje się je z różnych części roślin - kwiatów, korzeni, kłączy, kory. Niektóre olejki, jak na przykład mirra, czy kadzidło, były niegdyś na wagę złota.

Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób. Używamy ich również w celach kosmetycznych - w kremach, w balsamach, w perfumach- a także w dla poprawienia nastroju - po prostu dla samej przyjemności odczuwania ich zapachów. Stosuje się je wziewnie metodą inhalacji a także w formie masażu aromoterapeutycznego.

Dawkowanie. W masażu na jedną łyżkę oleju bazowego - na przykład oliwki z oliwek albo oliwki dziecięcej - przypada do sześciu kropli wybranego olejku. Do wanny lub kominka wlewamy 3 - 5 kropli olejku.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI CO DO STOSOWANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

1. Przed użyciem danego olejku eterycznego należy sprawdzić, czy nie jest się nań uczulonym oraz, czy data ważności olejku nie została przekroczona.
2. Niektóre olejki uczulają na światło, więc nie należy się w dniu zastosowania opalać.
3. Wielu olejków nie mogą stosować kobiety w ciąży. Nie stosuje się zwykle olejków na niemowlętach. Tylko niektóre olejki są bezpieczne dla dzieci - na przykład lawenda, róża, mandarynka, rumianek.
4. Nie stosuje się olejków wewnętrznie (zalecenia co do stosowania wewnętrznego może stosować jedynie doświadczony i dyplomowany aromaterapeuta).
Przechowywanie. Olejki lecznicze przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu niedostępnym dla dzieci.

Na jakie choroby stosować olejki eteryczne


Aromaterapia, lecznicze olejki eteryczne Benzoes.
Właściwości i zastosowanie. Zastosowany wziewnie łagodzi kaszel, przeziębienie, bronchit, a w masażu bóle reumatyczne, bóle głowy, migreny oraz poprawia krążenie.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z cyprysem, jaśminem, kadzidłem, mirrą.

Bergamotka.
Właściwości i zastosowanie. Odtruwa w masażu skórnym - świetny jest więc do masażu antycellulitowego, obniża gorączkę, działa antyseptycznie, pomaga w chorobach skórnych i łupieżu, masując brzuch pomożemy sobie przy zaparciach i kolkach. Możemy płukać jamę ustną w przypadku anginy i zapalenia gardła roztworem złożonym z dwóch kropel tego olejku na pół szklanki wody, ale uwaga! Nie połykaj tej mieszanki!
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z sandałem, cyprysem, neroli (kwiatem gorzkiej pomarańczy), melisą, sandałem, geranium i rumiankiem.

Cedr.
Właściwości i zastosowanie. Pomaga przy kaszlu, katarze, bronchicie, oraz chorobach skórnych takich, jak łupież, wypryski.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z benzoesem, neroli, sandałem, lawendą, kadzidłem, mirrą, jaśminem i różą.

Cytryna.
Właściwości i zastosowanie. Polecany jest dla skóry tłustej do stosowania zewnętrznego - działa antyseptycznie, ujędrnia, oczyszcza, ściąga, leczy wypryski, rozjaśnia plamy na skórze, a także pobudza krążenie. Ponadto stosowana wziewnie łagodzi stany zapalne górnych dróg oddechowych: przeziębienia, grypy, stany zapalne oskrzeli, wzmacnia odporność organizmu na infekcje.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z neroli, pomarańczą, cytronellą, jaśminem, lawendą.

Drzewo herbaciane.
Właściwości i zastosowanie. Jest to niezwykle cenny olejek leczący różne dolegliwości skórne, na przykład pleśniawki, afty, stany zapalne, także pomaga przy opryszczce i infekcjom dróg rodnych. Zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, a przy tym jest tak łagodny, że można nawet go stosować bezpośrednio na skórę, bez większego rozcieńczenia.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z cytryną, geranium, eukaliptusem, szałwią, lawendą.

Eukaliptus.
Właściwości i zastosowanie. Orzeźwia, koi, działa antyseptycznie, także w przypadku ukąszeń przez owady. Ma także działanie rozgrzewające. Stosowany w formie wziewnej, kąpielach czy masażach łagodzi kaszel, przeziębienia, zapalenia górnych dróg oddechowych. Może zwalczać grzybicę skóry. Odstrasza owady.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z miętą, cytryną, herbatą, rozmarynem, cedrem, lawendą.

Geranium.
Właściwości i zastosowanie. Pomaga przy złym samopoczuciu podczas klimakterium oraz w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza stany depresyjne, lęki, poprawia nastrój. Ponadto działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Leczy trądzik i inne stany zapalne skóry.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z różą, pomarańczą, sandałem, bergamotką, jaśminem, cytryną, drzewem herbacianym.

Grejpfrut.
Właściwości i zastosowanie. Dezynfekuje, odtruwa, orzeźwia. Polecany do masażu okolic objętych cellulitem. Wspomaga trawienie przy masażu brzucha.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z pomarańczą, limetką, rozmarynem, cytryną, cyprysem, lawendą.

Jaśmin.
Właściwości i zastosowanie. Jest to niezwykle piękny i zmysłowy zapach. Pomaga zwalczyć stany depresyjne, dezynfekuje, łagodzi ból, wzmacnia potencję.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Sandał, rumianek, bergamotka, szałwia, róża, geranium, mięta, lawenda.
Jeśli interesujesz się medycyną naturalną, to zainteresuje Cię kurs medycyny naturalnej. Możesz zdobywać cenną wiedzę bez wychodzenia z domu!
Informacje na temat kursu medycyny naturalnej znajdziesz tu: Kurs medycyny naturalnej
Zapraszamy.
Kadzidło.
Właściwości i zastosowanie. Działa przeciwzapalnie w stanach zapalnych skóry i górnych dróg oddechowych, łagodzi kaszel. Ujędrnia i działa ściągająco na skórę.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z benzoesem, cedrem i sandałem.

Lawenda.
Właściwości i zastosowanie. Pomaga przy bezsenności i nerwowości, stanach lękowych. Ponadto niezastąpiona w skórnych dolegliwościach - grzybicach, łuszczycy, wypryskach, ranach - przyspiesza ich gojenie się, infekcjach dróg płciowych. Oprócz tego łagodzi bóle głowy. Jest bezpieczna dla niemowląt i dla kobiet ciężarnych, pod warunkiem braku uczulenia na nią.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z rozmarynem, szałwią, geranium, pomarańczą, grejpfrutem, cytryną, bergamotką, cedrem, herbatą, miętą.

Mandarynka.
Właściwości i zastosowanie. Uspokaja, pomaga w nadaktywności dzieci, łagodzi napięcia psychiczne i kolki, odtruwa, pomocna przy pielęgnacji cery tłustej - ogranicza tworzenie się wyprysków, ściąga pory skóry.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Geranium, szałwia, bergamotka, lawenda, grejpfrut, cytryna, pomarańcza.

Mięta.
Właściwości i zastosowanie. Pomaga przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, bólach mięsni, stawów i kości, zwalcza mdłości, odświeża umysł i ciało.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z lawendą, jaśminem, rozmarynem, eukaliptusem.

Mirra.
Właściwości i zastosowanie. Pomocna jest ona w dolegliwościach skórnych poprzez swoje działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze - leczy pleśniawki, stany zapalne - także dróg rodnych. Ponadto zwiększa apetyt, łagodzi wzdęcia i pobudza trawienie.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z kadzidłem, cedrem, benzoesem, lawendą, geranium, sandałem.

Neroli, czyli kwiat gorzkiej pomarańczy.
Właściwości i zastosowanie. Zmniejsza stres, łagodzi złe nastroje przed miesiączką i w trakcie menopauzy, pomaga zasnąć, zmniejsza kolki i wzdęcia, ma znakomity wpływ na skórę - sprawia, że zaczyna wyglądać promiennie, zdrowo i młodo.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Grejpfrut, cytryna, bergamotka, rozmaryn, szałwia, lawenda.

Rozmaryn.
Właściwości i zastosowanie. Ma właściwości rozgrzewające - rozszerza naczynia krwionośne skóry i zwiększa przez nie przez to przepływ krwi, zmniejsza zmęczenie umysłowe, poprawia pamięć i ułatwia naukę, dezynfekuje, działa przeciwbólowo w bólach reumatycznych, artretycznych i w bólach głowy, zmniejsza wzdęcia i kolki oraz stany zapalne skóry.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z herbatą, miętą, pomarańczą.

Róża.
Właściwości i zastosowanie. Łagodzi stany depresyjne, polepsza nastrój, działa, jak afrodyzjak (wdychana i wmasowywana). Ponadto znakomita jest dla cery suchej, zmęczonej, starzejącej się - ożywia ją, nawilża, odmładza.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Mieszamy ją z rumiankiem, jaśminem, szałwią, benzoesem, bergamotką, lawendą i sandałem.

Rumianek.
Właściwości i zastosowanie. Polepsza nastrój, koi nerwy, stany zapalne i podrażnienia skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo w bólu głowy. Bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z bergamotką, jaśminem, lawendą, różą i szałwią.

Szałwia.
Właściwości i zastosowanie. Silnie zmniejsza depresje, uspokaja, łagodzi nerwowość, także tę doświadczaną w klimakterium i przed okresem. Ponadto zmniejsza nieco ciśnienie krwi, działa bakteriobójczo, łagodzi katar, ujędrnia skórę.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z różą, sandałem, cedrem, lawendą, kadzidłem cytryną.

UWAGA!

1. NIE STOSOWAĆ W CZASIE CIĄŻY.
2. NIE STOSOWAĆ PO WYPICIU ALKOHOLU ANI PRZED JEGO SPOŻYCIEM.
Ylang Ylang
Właściwości i zastosowanie.Arodyzjak, odpręża, pobudza krążenie krwi, koi ukąszenia owadów, pomaga wyleczyć trądzik. Wskazany dla skóry suchej i tłustej.
Z jakimi olejkami można go mieszać: Z jaśminem, różą, sandałem.

Powyższy tekst o aromaterapii stanowi fragment mojej książki, która zostanie wydana w tym roku: "Medycyna naturalna dla każdego".

DARMOWE PLIKI DO POBRANIA

Możesz bezpłatnie pobrać, wydrukować, a nawet udostępniać poniższe pliki (pod warunkiem ich nie zmieniania - prawa autorskie):
Olejki eteryczne w kosmetyce i nie tylko
Aromaterapia
Aby pobrać plik lub go wyświetlić musisz go kliknąć.
Miłego czytania!

Autor:


KURSY PRZEZ INTERNET - UCZ SIĘ WYGODNIE W DOMU!

Obserwuj nasze konta: