MEDYCYNA CHIŃSKA

Interesujesz się zdrowiem, medycyną naturalną i medycyną Dalekiego Wschodu? A więc na pewno spodoba Ci się artykuł o medycynie chińskiej!

Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-) Jesteś tutaj: Główna> Zdrowie - artykuły> Medycyna chińska


Medycyna chińska Medycyna chińska była stosowana już tysiące lat temu. Lekarze medycyny chińskiej skupieni byli na profilaktyce, gdyż płacono im, dopóki osoby, którymi się opiekowali, były zdrowe.

Lekarz medycyny chińskiej traktuje człowieka całościowo - zwraca uwagę, nie tylko na jego ciało, ale również na psychikę, styl życia, relacje z innymi osobami i środowisko, w którym on żyje.

Trzema klasycznymi tekstami medycyny chińskiej są:
  • Nei Tsing,
  • Wei tsing,
  • Huangdi neino.

  • W medycynie chińskiej jest wiele ważnych pojęć. Do nich należą na przykład:
  • tao,
  • chi,
  • yin i yang,
  • meridiany.

  • TAO

    Czym jest tao? Według mędrca Lao Tse i jego „Tao Te King”:
    „Tao, które można wyjaśnić, nie jest tao”.
    Znak tao składa się z dwóch części. Jedna jest biała i zawiera w sobie czarną kropkę, druga czarna i widnieje na niej biały punkt. Oznacza to jedność i spójność dwóch przeciwstawnych energii - yin i yang. Nawet energie sobie przeciwne zawierają w sobie część siebie nawzajem.

    YIN I YANG

    Yin i yang stanowią energie które są sobie przeciwne, ale jednocześnie są swoim wzajemnym uzupełnieniem i jedno nie może istnieć bez drugiego, jak cień nie może istnieć bez światła.
    Yin to ciemność, zimno, bierność, żeńskość, ziemia itp.
    Yang to ciepło, aktywność, męskość, jasność, niebo itd.
    Yin i yang nie mogą zostać rozdzielone, są częścią jednej całości, jak awers i rewers tworzące monetę. Wszechświat i wszystko co żyje znajduje się w ciągłych przekształceniach Yin w Yang oraz Yang w Yin. Na przykład zimą niebo ma charakter Yin, a ziemia Yang. Latem zaś niebo jest Yang, a ziemia Yin. Wszystko, co się dzieje we Wszechświecie jest jakby „walką” yin z yang, ciągłym ruchem tych dwóch energii.

    Podobnie jest z człowiekiem i jego organizmem. Jeśli w organizmie występuje przewaga którejś z tych energii, człowiek choruje. Przewaga Yin wywołuje zespoły zimna, a Yang gorąca. Przewaga którejś energii to tak zwany zespół nadmiaru, a osłabienie jest przyczyną zespołu niedoboru.
    Jeśli któraś z energii dominuje, musimy wprowadzić więcej przeciwnej, aby przywrócić ciału równowagę, a wraz z nią zdrowie. Czyli jeśli twoja choroba jest wynikiem nadmiaru yang powinieneś zjadać więcej potraw yin, a jeśli choroba jest typu yin, powinieneś zadbać, by w twej diecie było więcej pokarmów typu yang.
    Ale uwaga: pamiętaj, że te same produkty mogą być raz yin, innym razem zaś yang. Wszystko zależy od tego, jak je przygotujesz. Na przykład korzeń chrzanu jest yang, ale jeśli utrzesz chrzan ze śmietaną, stanie się yin.

    Przy stosowaniu leczenia powinieneś brać pod uwagę fazy Księżyca. Nów jest stanem yin, a pełnia yang. Od nowiu do pełni energia roślin wzrasta, dlatego kuracje ziołowe są wówczas silniejsze, niż od pełni do nowiu, kiedy to energia maleje. Jednakże pomiędzy pełnią a nowiem skuteczniejsze są kuracje oczyszczające i odchudzające.

    Według chińskiej filozofii, wszechświat i wszystko, co w nim istnieje wciąż się zmienia. Zmiany te to nic innego, jak przechodzenie yang w yin i odwrotnie. Yin i yang to energie, które są sobie przeciwne, ale jedna stanowi uzupełnienie drugiej, jak dzień i noc, czarne i białe czy niebo i ziemia. Jedno nie może istnieć bez drugiego.
    Ekspansja czy oddalanie się od środka to stan yin, skupienie, koncentracja to stan yang. Na przykład skurcz mięśnia jest bardziej yang, a rozkurcz yin.

    Jesli interesujesz się medycyną chińską, może zaciekawić Cię to szkolenie:
  • Medycyna chińska
    Istnieje też tańsza wersja tego kursu. Informacje na jej temat znajdziesz tu: Leczenie jedzeniem w medycynie chińskiej
    Na pewno też jest godny uwagi ten kurs: Chińskie ćwiczenia zdrowotne
    Zapraszamy.

  • Chińczycy podzielili także narządy na yang i yin. Te organy, które sprawiają wrażenie zwartych, jak serce, wątroba czy śledziona są uznane za yang. Natomiast narządy puste w środku, jak pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy, żołądek czy jelita, uważane są za yin.

    Ponadto według Chińczyków odpowiednie narządy yang są komplementarne z właściwymi sobie organami yin, na przykład:
  • serce (yang) odpowiada jelitu cienkiemu (yin),
  • pęcherz moczowy (yin) odpowiada nerkom (yang),
  • płuca (yang) odpowiadają jelitu grubemu (yin),
  • pęcherzyk żółciowy (yin) odpowiada wątrobie (yang).

  • Jeśli jeden narząd choruje, jego nie leczenie doprowadzi do problemu w narządzie, który jest do niego komplementarny, czyli na przykład:
  • jeśli zachoruje pęcherz moczowy, choroba może przejść do nerek,
  • a gdy niedomaga serce, po jakimś czasie pojawi się problem zdrowotny w jelicie cienkim.

  • Rada: Obserwuj zdrowie narządów i oceniaj stan narządów do nich komplementarnych. Jeśli problem jest w parze narządów do siebie komplementarnych, znaczy to, że stan chorobowy trwa już dość długo, gdyż choroba zdążyła przejść z jednego narządu do drugiego.

    CHI

    Medycyna chińska - kurs online W leczeniu według medycyny chińskiej bardzo ważne jest pojęcie chi. Choroby są rozpatrywane pod względem ilości chi - jej nadmiaru, niedoboru czy braku równowagi.

    Chi w chińskim słowniku ma około 20 znaczeń. Może oznaczać psychiczne doznania, krew, doświadczenie, odczucia, oddech i podszepty intuicji - to nie jest więc tylko pojęcie siły witalnej. Energia chi w organizmie ludzkim zaczyna się gromadzić już od czasu poczęcia. Pochodzi ona wtedy od rodziców. Po urodzeniu wciąż ją uzupełniamy i wydatkujemy.

    Skąd możemy ją czerpać? Istnieją 4 podstawowe jej źródła:
  • pożywienie,
  • powietrze,
  • ziemia,
  • kosmos.

  • Odpowiednia ilość chi jest potrzebna do przeprowadzania skutecznych działań. Jeśli na przykład nie masz w życiu żadnych osiągnięć i jesteś bierny, może okazać się, że przyczyną tego stanu rzeczy jest niedobór chi.

    Każde działanie pobudza przepływ chi. Jeśli nie działasz, zmniejszasz przepływ chi. Działanie więc można porównać do wody - jeśli płynie, pozostaje czysta i wartka, a jeśli zatrzymuje swój bieg poprzez postawienie tamy, woda staje się mulista.

    ZIOŁA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

    Gotowanie ziół zwiększa ich chi.
    Jak stosować zioła zgodnie z zasadami medycyny chińskiej?
  • W przypadku chorób, które idą z zewnątrz do wnętrza ciała (jak na przykład przeziębienie) stosuj zioła gotowane krótko, do 1 minuty,
  • jeśli choroba jest głęboko w ciele (jak na przykład wychłodzenie czy niewydolność nerek), należy używać ziół, które są gotowane od kilkudziesięciu minut do 4 godzin,
  • jeśli masz do czynienia z początkiem choroby, zioła gotuj krótko,
  • w przypadku chorób ostrych, przewlekłych i występujących głęboko, zioła powinieneś gotować długo.

  • Zioła do wody należy dodawać według odpowiedniej kolejności.
    Pierwszym ziołem jest tak zwany cesarz. Cesarz to zioło, które najsilniej oddziałuje na chorobę. Dwa kolejne zioła to ministrowie. Mają one na celu wzmocnić działanie cesarza.
    Kolejne zioło to sekretna policja. Jest to zioło, które normuje działanie zioła-cesarza i chroni człowieka przed działaniem skutków ubocznych cesarza.
    Kolejne zioło nosi miano ambasadora. Zioło to ukierunkowuje działanie pozostałych ziół na konkretny narząd.
    Im więcej ziół wykorzystasz w mieszance, tym lepszy będzie jej skutek i tym wolniej on narasta. Zwykle Chińczycy w mieszance stosują po 3, 5, 7 lub 9 rodzajów ziół.

    PORADY DOTYCZĄCE POŻYWIENIA I ODŻYWIANIA SIĘ

    Lekarze medycyny chińskiej zalecają zjadać pokarmy zaczynając od tych, które są yang, a potem przechodząc do tych, które są typu yin. Dzięki temu wyciągniemy z nich więcej korzyści zdrowotnych. Ponadto należy pamiętać o bardzo dokładnym przeżuwaniu pożywienia - zwłaszcza węglowodanowego, którego pierwsza faza trawienia odbywa się w ustach. Rada ta jest w ważna zwłaszcza dla osób, które cierpią na niestrawność.

    Pamiętaj też, że zasadniczo część pokarmów jest yin lub yang, ale też jest tak, że wiele z nich jest częściowo yin, a częściowo yang. Sposób przygotowania także ma wpływ na to, jaki rodzaj energii będzie dominował w pożywieniu. Ryba zwykle jest yang, ale jeśli dodasz do niej sosu, może stać się yin. Jeśli zaś posolisz potrawę, może ona się stać bardziej yang.

    BAZYLIA WEDŁUG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

    Internetowy kurs Medycyny chińskiej Natura bazylii według medycyny chińskiej: grzejąca, ciepła
    Smak bazylii według medycyny chińskiej: ostry i cierpki
    Meridian, na który oddziałuje bazylia według medycyny chińskiej: żołądek i śledziona
    Kierunek oddziaływania energii bazylii według medycyny chińskiej: do góry
    Energia bazylii według medycyny chińskiej: yang
    Żywioł bazylii według medycyny chińskiej: metal

    Działanie bazylii według medycyny chińskiej: działa napotnie, odtruwa przy zatruciu owocami morza, harmonizuje żołądek, wzmacnia i reguluje chi, wspomaga yang i łagodzi yin, usuwa zastój krwi i zimno, aktywuje krew, przetwarza wilgoć, rozprasza wiatr i poprawia przepływ chi

    Wskazania do stosowania bazylii według medycyny chińskiej: choroby spowodowane wiatrem i zimnem, przeziębienie, wymioty, biegunka, zatrucie owocami morza

    Zastosowanie bazylii według medycyny chińskiej w przypadku różnych chorób:
    1. Przeziębienie: pij napar z bazylii, cebuli i imbiru
    2. Zatrucie owocami morza, biegunka i wymioty: pij napar z bazylii

    JABŁKA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

    N: chłodna
    S: słodki
    K: w górę
    J: yang
    Z: ziemia
    D: smarują płuca, rozpuszczają śluz, pobudzają wydzielanie płynów, wzmacniają serce, krew i chi, usuwają skłonność do depresji oraz gorąco, uspokajają yang i łagodzą upał lata
    W: zaparcie, biegunka (w tym chroniczna), uczucie suchości w gardle, kaszel (w tym z flegmą koloru żółtego), nadciśnienie, zanieczyszczenie organizmu i niestrawność
    M L:
    1. Chęć oczyszczenia organizmu: raz w tygodniu jedz tylko jabłka i pij herbatę z naci buraka
    2. Nadciśnienie: zjadaj 3 jabłka dziennie
    3. Niestrawność: zjadaj jedno jabłko po każdym posiłku
    4. Zaparcie: zjadaj jabłko na pusty żołądek
    5. Biegunka: jedz po łyżce 3 razy dziennie sproszkowane jabłko na czczo

    POMIDOR W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

    N: chłodny
    S: słodki i kwaśny
    K: do góry i w dół
    J: yin i yang
    Z: ziemia i drzewo

    D: usuwa gorąco - także z krwi, wzmacnia chi i krew, gasi pragnienie, pozytywnie wpływa na płyny organiczne i ich wytwarzanie, harmonizuje yin, usuwa zastój pokarmu, uspokaja wątrobę, odtruwa, wzmacnia żołądek i poprawia trawienie

    W: chrypka, suchy kaszel, owrzodzenie gardła, nadciśnienie, krwawienie z oczu, zastój pokarmu, niestrawność spowodowana zbyt małym wydzielaniem soku żołądkowego, odwodnienie, zaczerwienienie oczu, gorąco w wątrobie, choroby nerek - w szczególności stany zapalne, brak apetytu i nadmierne pragnienie

    M L:
    1. Choroby nerek: jedz minimum 1 pomidor dziennie
    2. Niestrawność i zastój pokarmu: po każdym posiłku zjadaj połowę lub cały pomidor
    3. Nadciśnienie, krwawienie z oczu i zaczerwienione oczy: codziennie zjadaj po dwa pomidory na pusty żołądek i unikaj potrwa, które są przyprawione na ostro

    Powyższy tekst jest niewielkim fragmentem jednego z rozdziałów książki Marty Pyrchały-Zarzyckiej "Medycyna naturalna dla każdego" (wydanie wkrótce).

    DARMOWE PLIKI DO POBRANIA

    Poniższe pliki możesz bezpłatnie pobrać, drukować oraz rozpowszechniać pod tymi warunkami:
    1. Nie możesz zmieniać ich formy (take, jakie pobrałeś, tylko takie możesz udostępniać),
    2. Nie możesz kopiować ich treści do swoich publikacji (w tym internetowych, jak blogi czy strony internetowe - chyba, że podasz ich źródło),
    3. Nie możesz podpisywać się jako ich autor.

    Aby pobrać plik, musisz kliknąć w wybrany link. Plik otworzy Ci się podobnie, jak strona internetowa i będziesz mógł go przeczytać i pobrać (aby pobrać trzeba kliknąć strzałkę prowadzącą w dół, która pojawi się na pliku).
    Miłego korzystania!

    DIAGNOSTYKA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
    LECZENIE MIĘSEM I NABIAŁEM w medycynie chińskiej
    LECZENIE NASIONAMI w medycynie chińskiej
    LECZENIE OWOCAMI I WARZYWAMI w medycynie chińskiej
    LECZENIE RYBAMI, OWOCAMI MORZA I INNYMI PRODUKTAMI
    LECZENIE ZIOŁAMI W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
    Przyczyny powstawania chorób według medycyny chińskiej
    WSTĘP DO LECZENIA ŻYWIENIEM W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

    Do góry


    Autor:



    KURSY PRZEZ INTERNET - UCZ SIĘ WYGODNIE W DOMU!

    Obserwuj nasze konta: