MUZYKOTERAPIA

Interesujesz się zdrowiem i medycyną naturalną, a do tego lubisz muzykę? A więc na pewno spodoba Ci się artykuł o muzykoterapii!

Treść z prawami autorskimi. Nie kopiuj! Podlinkuj :-) Jesteś tutaj: Główna> Zdrowie - artykuły> Muzykoterapia


Muzyka, muzykoterapia Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Zawsze była częścią poważnych uroczystości. Odpędzano nią demony lub wprawiano się w stan wyższej świadomości. Wiele osób twierdzi nawet, że muzyka jest ich całym życiem.

Określone utwory muzyczne można stosować także w leczeniu nerwic i chorób psychosomatycznych. Muzyką leczono już dawno. Na przykład starożytni lekarze stwierdzali pozytywne działanie muzyki w przypadkach ukąszenia przez jadowite węże (Źródło: Tadeusz Natanson "Wstęp do nauki o muzykoterapii").
Biblia podaje, że Saul został uzdrowiony z depresji dzięki grze Dawida na harfie.

Filozofowie: Pitagoras i Teorfast także zajmowali się wpływem muzyki na zdrowie psychofizyczne człowieka.
Gallus stosował muzykę w leczeniu rwy kulszowej i epilepsji, a lekarz księżnej francuskiej d"Artois zapisał jej w ramach terapii ośmiodniowe słuchanie grania na harfie.

Muzyką łagodzono także ból, na przykład francuski skarbnik, d'Autriyal twierdził, że tylko muzyka zmniejszała mu ból spowodowany owrzodzeniem kończyn, a Roger uważał, że słuchanie utworów muzycznych uspokaja. Lieutaud leczył muzyką przypadki bezsenności, a Kircher stany podgorączkowe oraz ból po amputacjach.

Zauważano też pozytywny wpływ muzyki na nastrój człowieka. Shilleto i London na przykład pisali (1893), że muzyka usuwa smutek, zwiększa chęć do pracy i jej wydajność, uspokaja, ma działanie usypiające.

Współczesne badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ pewnych utworów muzycznych na ustrój człowieka.

Jeśli interesujesz się medycyną naturalną i wpływem psychiki, a także muzyki na zdrowie, to zainteresuje Cię kurs PsychoNeuroRegulacja - techniki mentalne dla zdrowia
Znajdziesz tam wiele technik mentalnych pozytywnie wpływających na zdrowie. Jedna lekcja będzie też poświęcona wpływowi muzyki na zdrowie. Możesz zdobywać cenną wiedzę bez wychodzenia z domu!
Zapraszamy.

BADANIA NAUKOWE NAD POZYTYWNYM WPŁYWEM MUZYKI I MUZYKOTERAPII NA ZDROWIE

1. Jaedicke (1954), Teirich (1958), Wendt (1958), Giltay (1958), Stokvis (1958), Enigelsmann(1960), Pontvik (1962), Sutermeinsterg (1962), Szwabe i Togel (1964), Kohler (1966) informują o wynikach swoich badań, według których muzykoterapia wspomaga leczenie nerwic i innych zaburzeń funkcjonalnych.

2. Jaedicke (1960) i Blanke (1961) przeprowadzają badania nad zastosowaniem muzykoterapii w zaburzeniach psychosomatycznych. Blanke stwierdza polepszenie stanów w związku z takimi chorobami: astma, nadciśnienie, arytmia serca, zaburzenia krążenia wieńcowego, bóle w chorobie wrzodowej.

3. Blanke (1960), Teirich (1960), Priester (1962) stwierdzają, że muzyka łagodzi ból.

4. Barth zaś na podstawie swoich badań stwierdza, że muzyka pozytywnie wpływa na czynność układu pokarmowego, oddechowego i poprawia przemianę materii.

WPŁYW MUZYKI I MUZYKOTERAPII NA PSYCHOFIZJOLOGIĘ CZŁOWIEKA

  • Już w 1880 roku Dogiel opublikował pracę o wpływie muzyki na krwiobieg. Wynika z niej, że podczas słuchania muzyki dochodzi do przyspieszenia oddechu i wzrostu napięcia mięśniowego.
  • Barth na podstawie swoich badań stwierdza, że muzyka pozytywnie wpływa na czynność układu pokarmowego, oddechowego i poprawia przemianę materii.
  • Stokvis (1958), Trinkle i Wredne (1959) oraz Paerisch (1966) stwierdzili, że muzyka wpływa na ciśnienie krwi oraz szybkość tętna. Paerisch dodatkowo przeprowadził badania określające wpływ muzyki na fale mózgowe człowieka.
  • Spitzner (1969) stwierdza natomiast, że muzyka działa wyraźnie odprężająco na pacjentów poprzez uspokojenie układu nerwowego.

  • PRZYKŁADY UTWORÓW MUZYCZNYCH STOSOWANYCH W MUZYKOTERAPII

    Beethoven - Romans na skrzypce i orkiestrę F-dur, op. 50,
    Mendelssohn-Bartholdy - Koncert skrzypcowy e-moll, cz.2 i 3, .
    Smetana - Wełtawa"z poematu symfonicznego "Moja Ojczyzna",
    Mozart - Symfonia O-dur (Jowiszowa), KW 551, cz. 2.

    MUZYKOTERAPIA - KAZUISTYKA

    (źródło: Christoph Schwabe „Leczenie nerwic muzyką”):

    1. Kobieta, lat 29, bóle głowy, mdłości, wymioty, zaburzenia w zasypianiu, zmienność nastrojów. Do usunięcia objawów wystarczyło 9 spotkań muzykoterapeutycznych.

    2. Mężczyzna, lat 30, nerwica serca, zaburzenia snu, duszności, zawroty głowy. Wynik leczniczy: 13 seansów muzykoterapeutycznych.

    3. Mężczyzna, lat 31, pedant, ambitny, bóle głowy, zaburzenia snu, trudność w koncentrowaniu się, problemy z pamięcią, zaburzenia nastroju. Leczenie trwało kilka miesięcy.

    4. Mężczyzna, lat 29, konfliktowy, ze względu na liczne i trwałe dolegliwości zaliczony do grupy inwalidzkiej. Skarżył się na: biegunki, obstrukcje, wzdęcia, osłabienie, zmęczenie, problemy z zasypianiem, natręctwa, zaburzenia koncentracji. Muzykoterapia uwolniła go od tych symptomów, dzięki czemu mógł wrócić do pracy nauczyciela.

    5. Mężczyzna, lat 45. Rozpoznanie: przewlekła nerwica neurasteniczna, zaburzenia przemiany materii, niskie ciśnienie krwi. Wyzdrowiał po 112 dniach terapii.

    Powyższy tekst jest niewielkim fragmentem jednego z rozdziałów pracy dyplomowej Marty Pyrchały-Zarzyckiej "Psychoneuroimmunologia - jako medycyna XXI wieku" i jednocześnie książki "Psychoneuroimmunologia, czyli jak umysłem wpływać na zdrowie" (wydanie wkrótce).

    DARMOWY PLIK DO POBRANIA

    Możesz bezpłatnie pobrać, wydrukować, a nawet udostępniać poniższy plik (pod warunkiem jego nie zmieniania - prawa autorskie):
    Wybrane utwory z muzyki klasycznej pozytywnie wpływające na zdrowie
    Aby go pobrać lub wyświetlić musisz go kliknąć.
    Miłego czytania!

    MUZYKOTERAPIA - odtwórz plik audio





    Autor:



    KURSY PRZEZ INTERNET - UCZ SIĘ WYGODNIE W DOMU!

    Obserwuj nasze konta: