ZASADY REIKI. SENS ZASADY WŁAŚNIE DZIŚ BĄDŹ WDZIĘCZNY

zasady reiki

„Właśnie dziś bądź wdzięczny” – nawet za drobne dary losu

Kiedy na kursach pytam swoich kursantów o sens kolejnych zasad Reiki, potrafią oni powiedzieć wiele mądrych rzeczy na temat pierwszych czterech. Bardzo często jednak, gdy dochodzimy do zasady „Właśnie dziś bądź wdzięczny” zalega cisza. Wynika stąd, że sens tej zasady jest najtrudniejszy do zrozumienia. Może dlatego, że kursanci zwykle są pełni przeświadczenia, że wdzięczność to tylko dziękowanie. Tymczasem okazanie wdzięczności nie jest tożsame z dziękowaniem. Czym jest zatem wdzięczność?

CZYM JEST WDZIĘCZNOŚĆ?

Wdzięczność to przyjmowanie, cieszenie się czymś i używanie czegoś.

A nie dziękowanie?

Niekoniecznie. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację:

Jesteś zaproszony na urodziny bliskiej ci osoby. Zależy ci na niej, więc starasz się znaleźć prezent, który sprawi jej radość. Szukasz, pytasz, trwa to jakiś czas. W końcu kupujesz.

Nadchodzi dzień urodzin. Z dumą wręczasz tej osobie prezent, a ona z obojętną miną znudzonym tonem mówi: „Dziękuję”. Powiedziała to słowo, ale nie była wdzięczna. Już rozumiesz, czemu wdzięczność niekoniecznie oznacza dziękowanie? Pamiętaj: to przyjmowanie, cieszenie się czymś i używanie czegoś.

A teraz zadaj sobie pytanie:

„Kiedy ostatnio przyjąłem bez narzekania coś: prezent, pomoc, komplement – i ucieszyłem się z tego, pozwoliłem, aby ten dar rozjaśnił mój dzień?”

Ludzie mają problem z przyjmowaniem najprostszych rzeczy, w tym komplementów. Np. panie po pochwaleniu ich bluzki tak często zamiast ucieszyć się z dobrego słowa mówią: „ona wcale nie jest taka ładna. Właściwie to jest stara. Kupiłam ją w ciucholandzie/wyciągnęłam z dna szafy. No i popatrz: tu się pruje, tam się nie doprało…” – litanii nie ma końca.

Mężczyźni kwitują komplementy krótko: „To nic takiego, każdy by to zrobił”.

Pamiętaj, jeśli tak postępujesz, to:

  1. nie kultywujesz zasady wdzięczności,
  2. nie zachowujesz zasady szacunku – nie uszanowałeś daru innej osoby ani jej pozytywnej opinii o sobie.

Nie postępuj tak.

Ciesz się i okazuj wdzięczność za wszystko – nawet drobne rzeczy, jak śpiew ptaka za oknem czy uśmiech nieznanej ci osoby na ulicy. „To wszystko są małe szczęścia, które tworzą większe szczęście” jak mawia jedna z moich kursantek.

Pamiętaj też, że można być wdzięcznym nawet za to, co uważamy za złe w swoim życiu. Czasem bowiem negatywne wydarzenie powoduje u nas chęć zmiany na lepsze.

 

Dowiedz się, dlaczego warto też docenić tak zwane negatywne zdarzenia w naszym życiu z następujących wpisów:

http://kosmetyka-fitness.pl/zlo-dobro.html

 

Powyższy tekst jest fragmentem mojego kursu terapii Reiki.

W kolejnym wpisie dowiesz się, jaki sens ma zasada wymiany energii.

Zapraszam do czytania i na kursy Reiki.

Marta Pyrchała-Zarzycka, nauczyciel terapii Reiki
www.astrosalus.pl
www.kosmetyka-fitness.pl
www.magia-zycia.com.pl
www.sukces-biznes.pl
www.edukacja-domowa.pl
www.astrosalus.com

Marta Pyrchała-Zarzycka

About Marta Pyrchała-Zarzycka

Od 1996 roku interesuję się medycyną naturalną. Jestem nauczycielem Reiki od 2009 roku. Nauczanie terapii Reiki to moja pasja. Stworzyłam ten blog, abyś mógł dowiedzieć się więcej o Reiki. Zapraszam do czytania i na kursy Reiki. Dowiedz się więcej o kursach z www.astrosalus.pl

Dodaj komentarz