STOPNIE REIKI. ILE JEST STOPNI REIKI W SYSTEMIE TRADYCYJNYM

Mikao Usui

Niegdyś kursy Reiki wyglądały inaczej, niż obecnie

Za czasów Mikao Usui szkolenia Reiki wyglądały inaczej, niż obecnie. Osoby chcące poznać Reiki i terapię tą energią spotykały się zwykle raz na tydzień, w dzień wolny od pracy na kilka godzin.

Podczas tych spotkań dużo medytowano i zajmowano się zagadnieniami etycznymi i duchowymi. Mniej czasu poświęcano na samą naukę terapii i pozycji nakładania rąk. Nie było więc jako takich stopni. Nie istniał (i do tej pory nie istnieje w japońskiej formie Reiki) tytuł mistrza. Można jednak było zostać nauczycielem (sensei).

Jeden z dalszych uczniów Mikao Usui, Chujiro Hayashi, zmienił formę nauczania Reiki.

Podzielił szkolenie na 3 stopnie: pierwszy (sho den), drugi (oku den) i trzeci – nauczycielski (sensei). Mocno ograniczył rozważania na temat etyki, ćwiczenia duchowe i medytację na rzecz rozwoju szczegółowej nauki o uzdrawianiu za pomocą Reiki. Było to spowodowane tym, że stworzył on klinikę Reiki, do której przyjeżdżały osoby z całej Japonii, które miały ograniczony ze względu na odległość od miejsca zamieszkania czas przebywania w tej klinice. Ten sposób nauczania funkcjonuje do dziś.

Chuijiro Hayashi

Chujiro Hayashi

Obecnie szkolenia Reiki przechodzą dalsze transformacje. Pojawił się na przykład tytuł mistrza. Wydaje się on akceptowalnym dodatkiem, gdyż na przykład w Europie mamy w określeniach zawodowych czeladnika i mistrza. Czeladnik to kursant, a mistrz uczy zawodu.

Niektórzy nauczyciele wprowadzili także kurs na wielkiego mistrza i takiż tytuł. Można się zastanowić, czy takie postępowanie ma sens. Warto przypomnieć, że za czasów Mikao Usui nie było nawet tytułu mistrza, cóż dopiero wielkiego mistrza. Zauważmy także, że żaden z wielkich uzdrowicieli czy propagatorów uzdrawiania, na przykład Jezus, Sai Baba, Usui, Choa Kok Sui czy Mesmer, nie nazwał się nigdy wielkim mistrzem. Tytuł wielkiego mistrza w Japonii to tytuł wyłącznie honorowy, przyznawany przez ogół za wybitne zasługi w Reiki. Nie wiąże się on z żadnym kursem ani dyplomem.

Dziś niektórzy nauczyciele rozbijają stopień drugi na drugi i drugi zaawansowany, a trzeci na trzeci mistrzowski i trzeci nauczycielski. Formę stopień drugi i drugi specjalistyczny stworzyła uczennica Hawajo Takaty – Barbara Weber-Ray.

Inni dzielą 3 stopnie Reiki nawet na 7 lub 10 podstopni. Jaki system uczeń wybierze, zależy tylko od niego. Warto jednak moim zdaniem trzymać się tradycyjnej, trzystopniowej wersji nauczania.

 

W kolejnym wpisie dowiesz się, czego możesz nauczyć się na pierwszym stopniu terapii Reiki.

Zapraszam do czytania i na kursy Reiki.

Marta Pyrchała-Zarzycka, nauczyciel terapii Reiki
www.astrosalus.pl
www.kosmetyka-fitness.pl
www.magia-zycia.com.pl
www.sukces-biznes.pl
www.edukacja-domowa.pl
www.astrosalus.com

Marta Pyrchała-Zarzycka

About Marta Pyrchała-Zarzycka

Od 1996 roku interesuję się medycyną naturalną. Jestem nauczycielem Reiki od 2009 roku. Nauczanie terapii Reiki to moja pasja. Stworzyłam ten blog, abyś mógł dowiedzieć się więcej o Reiki. Zapraszam do czytania i na kursy Reiki. Dowiedz się więcej o kursach z www.astrosalus.pl

Dodaj komentarz