Za czasów Mikao Usui szkolenia Reiki wyglądały inaczej, niż obecnie. Osoby chcące poznać Reiki i terapię tą energią spotykały się zwykle raz na tydzień, w dzień wolny od pracy na kilka godzin.
Podczas tych spotkań dużo medytowano i zajmowano się zagadnieniami etycznymi i duchowymi. Mniej czasu poświęcano na samą naukę terapii i pozycji nakładania rąk. Nie było więc jako takich stopni. Nie istniał (i do tej pory nie istnieje w japońskiej formie Reiki) tytuł mistrza. Można jednak było zostać nauczycielem (sensei).
Jeden z dalszych uczniów Mikao Usui, Chujiro Hayashi, zmienił formę nauczania Reiki.
Podzielił szkolenie na 3 stopnie: pierwszy (sho den), drugi (oku den) i trzeci – nauczycielski (sensei). Mocno ograniczył rozważania na temat etyki, ćwiczenia duchowe i medytację na rzecz rozwoju szczegółowej nauki o uzdrawianiu za pomocą Reiki. Było to spowodowane tym, że stworzył on klinikę Reiki, do której przyjeżdżały osoby z całej Japonii, które miały ograniczony ze względu na odległość od miejsca zamieszkania czas przebywania w tej klinice. Ten sposób nauczania funkcjonuje do dziś.
Obecnie szkolenia Reiki przechodzą dalsze transformacje. Pojawił się na przykład tytuł mistrza. Wydaje się on akceptowalnym dodatkiem, gdyż na przykład w Europie mamy w określeniach zawodowych czeladnika i mistrza. Czeladnik to kursant, a mistrz uczy zawodu.
Niektórzy nauczyciele wprowadzili także kurs na wielkiego mistrza i takiż tytuł. Można się zastanowić, czy takie postępowanie ma sens. Warto przypomnieć, że za czasów Mikao Usui nie było nawet tytułu mistrza, cóż dopiero wielkiego mistrza. Zauważmy także, że żaden z wielkich uzdrowicieli czy propagatorów uzdrawiania, na przykład Jezus, Sai Baba, Usui, Choa Kok Sui czy Mesmer, nie nazwał się nigdy wielkim mistrzem. Tytuł wielkiego mistrza w Japonii to tytuł wyłącznie honorowy, przyznawany przez ogół za wybitne zasługi w Reiki. Nie wiąże się on z żadnym kursem ani dyplomem.
Dziś niektórzy nauczyciele rozbijają stopień drugi na drugi i drugi zaawansowany, a trzeci na trzeci mistrzowski i trzeci nauczycielski. Formę stopień drugi i drugi specjalistyczny stworzyła uczennica Hawajo Takaty – Barbara Weber-Ray.
Inni dzielą 3 stopnie Reiki nawet na 7 lub 10 podstopni. Jaki system uczeń wybierze, zależy tylko od niego. Warto jednak moim zdaniem trzymać się tradycyjnej, trzystopniowej wersji nauczania.
W kolejnym wpisie dowiesz się, czego możesz nauczyć się na pierwszym stopniu terapii Reiki.
Zapraszam do czytania i na kursy Reiki.
Marta Pyrchała-Zarzycka, nauczyciel terapii Reiki
www.astrosalus.pl
www.kosmetyka-fitness.pl
www.magia-zycia.com.pl
www.sukces-biznes.pl
www.edukacja-domowa.pl
www.astrosalus.com
About Marta Pyrchała-Zarzycka
Od 1996 roku interesuję się medycyną naturalną. Jestem nauczycielem Reiki od 2009 roku. Nauczanie terapii Reiki to moja pasja. Stworzyłam ten blog, abyś mógł dowiedzieć się więcej o Reiki. Zapraszam do czytania i na kursy Reiki. Dowiedz się więcej o kursach z www.astrosalus.pl